Jeden ciągnik na 10 hektarów w polskich gospodarstwach
Ile ciągników pracuje w polskich gospodarstwach? Ile wynosi średnia powierzchnia gruntów przypadająca na jedną taką maszynę? Jakie przedziały mocy traktorów są najpopularniejsze? GUS opublikował dane.
„W przeprowadzonym w 2023 r. badaniu Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych (R-SGR) spisano 1464,4 tys. ciągników rolniczych. Udział gospodarstw z ciągnikami w ogólnej liczbie gospodarstw rolnych wynosił ok. 71 proc. i zwiększał się wraz ze wzrostem powierzchni użytkowanych gruntów od ok. 31 proc. w grupie podmiotów do 1 ha użytków rolnych (UR) włącznie, do blisko 91 proc. w gospodarstwach o powierzchni powyżej 10 ha UR” – podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS) w opublikowanym niedawno dokumencie pn. „Rolnictwo w 2023 r.”.
Wynika z niego, że zdecydowana większość gospodarstw wyposażonych była w ciągniki o mocy 15-25 kW lub 25-40 kW lub 40-60 kW lub 60-100 kW. W ogólnej liczbie gospodarstw z ciągnikami, jednostki, w których spisano środki transportowe o ww. mocy stanowiły odpowiednio ok. 28 proc., ok. 31 proc., ok. 41 proc. i ok. 30 proc. Odsetek gospodarstw rolnych z ciągnikami o najwyższej mocy (100 kW i więcej) kształtował się na poziomie ok. 12 proc.
Rynek maszyn rolniczych. Rejestracje nowych poszły w dół, używanych – w górę
„Najmniej odnotowano gospodarstw rolnych z ciągnikami o najniższej mocy (do 15 kW) – ok. 2 procent. Przeciętnie w każdym gospodarstwie rolnym znajdował się jeden ciągnik. Biorąc pod uwagę powierzchnię użytkowanych gruntów, w gospodarstwach mniejszych obszarowo (do 15 ha UR) - przypadało średnio od 36 do 171 ciągników na 100 gospodarstw, ale w gospodarstwach powyżej 15 ha UR wykorzystywano już więcej niż 2 ciągniki. W strukturze ciągników według mocy silnika, ciągniki o mocy od 15 do 25 kW, od 25 do 40 kW, od 40 kW do 60 kW i od 60 kW do 100 kW stanowiły ok. 88 proc. ogólnej liczby ciągników” – wylicza GUS.
Jak dalej podaje, w 2023 r. średnia powierzchnia przypadająca na 1 ciągnik wyniosła 10,0 ha użytków rolnych.
„Zanotowano duże zróżnicowanie terytorialne pod względem wyposażenia gospodarstw w ciągniki rolnicze. Udział gospodarstw z ciągnikami w ogólnej liczbie gospodarstw rolnych w województwie kształtował się od ok. 61 do ok. 80 proc., a najwyższy był w województwach: kujawsko–pomorskim, podlaskim, lubelskim i świętokrzyskim. Najniższy udział podmiotów z ciągnikami w ogólnej liczbie gospodarstw wystąpił w województwach: lubuskim i dolnośląskim (po ok. 61 proc.) oraz zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i śląskim (od ok. 63 do ok. 64 proc.)” – przekazuje GUS.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś