Nastroje producentów maszyn rolniczych nadal kiepskie. Gospodarstwa wstrzymują inwestycje w sprzęt
Indeks obrazujący nastroje przedsiębiorców w branży maszyn i urządzeń rolniczych zanotował niewielki wzrost, pierwszy raz od trzech lat, ale nastroje producentów są nadal pesymistyczne - wynika z raportu Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych.
Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) na przełomie kwietnia i maja br. przeprowadziła badanie dotyczące obecnej i przewidywanej koniunktury w branży. To cykliczne badanie powtarzane co pół roku i przeprowadzane od czerwca 2014 r. Jego efektem jest wartość liczbowa – indeks, który obrazuje nastroje panujące w branży rolnej.
Jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne maszyn rolniczych?
Z badania wynika, że nastroje producentów branży maszyn i urządzeń rolniczych pozostają wciąż negatywne, wartość indeksu - po wzroście o 0,45 p. proc. - wynosi cały czas poniżej -3 punktów. (-3,28).
"Przez ostatnie 3 lata do czynienia mieliśmy ze stałą tendencją spadkową w nastrojach, jakie panują w naszej branży. Szczególnie w ciągu ostatnich 2 lat uległy one znacznemu pogłębieniu, co spowodowane było m.in. kłopotami, z jakimi borykali się producenci rolni" - skomentował wyniki badania Hubert Seliwiak z PIGMiUR.
Dodał, że na nastroje producentów maszyn wpływ miały m.in. kłopoty rolników i wstrzymanie inwestycji w sprzęt rolniczy, co bezpośrednio przełożyło się na kondycję firm z branży.
W opinii Izby, producenci maszyn rolniczych oczekują poprawy koniunktury w branży. Jak bowiem wynika z przeprowadzonego badania, zdecydowanie więcej z nich ocenia, że koniunktura się polepszy. Obecnie niewielkiego polepszenia oczekuje ponad 14,5 proc. przedsiębiorców biorących udział w badaniu w stosunku do 6,5 proc. pół roku temu.
Według PIGMiUR, na niewielką poprawę wartości indeksu wpływają także oczekiwania co do sprzedaży we własnych firmach. Obecnie ponad 58 proc. przedsiębiorców przewiduje, że tegoroczne wyniki będą gorsze niż w 2023 roku. Ale pół roku temu odsetek takich odpowiedzi wynosił ponad 64 proc.
Kolejny konkurs ofert na zakup Ursus S.A. w upadłości. Cena wywoławcza o 25 mln zł niższa
Nastroje producentów maszyn rolniczych nie są dobre także w Europie. W raporcie PIGMiUR, w którym wykorzystano dane stowarzyszenia CEMA, zrzeszającego europejskich producentów maszyn rolniczych, zauważono, że ogólny wskaźnik koniunktury w branży maszyn rolniczych w Europie ponownie nieznacznie się pogorszył, po gwałtownym obniżeniu koniunktury w poprzednich miesiącach. W kwietniu 2024 r. wskaźnik spadł z -55 do -57 punktów (w skali od -100 do +100).
Badanie ponownie potwierdza, że bezpośredni klienci producentów, czyli dealerzy, nie są w stanie sprzedać zamówionych maszyn – wskazuje Izba. Według badania stany magazynowe dealerów na większości rynków europejskich są znacznie wyższe niż nawet w 2019 r., który przeszedł do historii ze względu na wysoki poziom zapasów dealerskich.
Izba zaznaczyła, że zdaniem uczestników badania obecna sytuacja jest najgorsza od ponad siedmiu lat. Jedynie 5 proc. przedstawicieli branży ocenia obecną sytuację biznesową jako korzystną, a dwie trzecie uczestników badania spodziewa się spadku obrotów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś