Żywiec w Polsce zaczyna drożeć. To dopiero początek?
Cena tuczników w Polsce od dwóch tygodni rośnie. Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej, w niektórych zakładach podwyżki sięgają wielkości 50 groszy za kilogram żywca.
Cena tuczników w Niemczech na dużej giełdzie VEZG, od 3 tygodni jest stabilna. Utrzymuje się ona na poziomie 1,47 euro za kg w wadze bitej ciepłej.
Tuczniki w Niemczech nie powinny być już tańsze głównie dlatego, że zakład Tönnies w Nadrenii Północnej-Westfalii wznowił produkcję.
- Ceny świń w Europie są stabilne
- Tuczniki w Niemczech nadal kosztują 1,47 euro za kg wbc
- Żywiec wieprzowy w Polsce drożeje
- Krajowe zakłady mięsne podniosły ceny nawet o 50 groszy za kg żywca
- Ceny świń w najbliższych tygodniach zależą od ASF-u oraz koronawirusa
Znamy aktualne ceny warchlaków
Ceny świń w Europie osiągnęły stabilizację
Cena tuczników w 30 tygodniu 2020 roku czyli w dniach od 20 do 26 lipca u naszych zachodnich sąsiadów nie zmalała i nadal w przeliczeniu na złotówki wynosi około 6,50 złotych za kg.
Ceny świń w Europie w 30 tygodniu również były stabilne. W większości przypadków tj. w Belgii (0,94 euro za kg tj. ok. 4,14 zł/kg), Danii (10,50 DKK za kg tuszy 60% tj. ok. 6,19 zł/kg), Francji (1,29 euro za kg tuszy 56% tj. ok. 5,68 zł/kg), Hiszpanii (1,30 euro za kg ż.w. tj. ok. 5,73 zł/kg) czy Niderlandach (1,05 euro za kg żywca tj. ok. 4,63 zł/kg), pozostały one na niezmienionych poziomach.
Ceny tuczników w niektórych krajach, w tym w Polsce wzrosły. Zdaniem ekspertów wpłynęły na to wysokie temperatury, które zwolniły dobowe przyrosty masy ciała zwierząt a także sezon grillowy, który powiększył konsumpcję wieprzowiny.
W Polsce żywiec wieprzowy drożeje
Tuczniki w Polsce, jak informuje KZP-PTCH, drożeją od 2 tygodni. W poprzednim wzrost notowań sięgnął średnio ok. 50 groszy za kg wbc.
Tuczniki w Chinach coraz droższe
Różnica cenowa między Polską a Niemcami zmniejszyła się tym samym z 16 do 9 centów.
Najnowsze notowania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczą 29 tygodnia 2020 r. Zgodnie z nimi żywiec kosztował wówczas 4,57 zł za kg.
Cena tuczników w Polsce, podobnie jak w Europie może dalej rosnąć, jednak pod pewnymi warunkami.
ASF i koronawirus mają decydujący wpływ
W Polsce w ostatnich dniach wybuchło 5 ognisk ASF. Wkrótce wzrośnie więc zasięg niebieskich stref, w których ceny żywca są wyraźnie niższe niż w pozostałej części kraju niedotkniętej ASF-em.
Największe różnice w cenach świń występują w strefach niebieskich na zachodzie kraju. Rolnicy mają tam duże problemy ze sprzedażą swoich zwierząt.
ASF. Mamy już 12 ognisk. Kolejne 2 na Lubelszczyźnie
Kolejnym czynnikiem, który decyduje o cenach skupu żywca, jest koronawirus.
"Jeżeli pandemia Covid-19 będzie utrzymywana pod kontrolą i nie dojdzie do ponownego mrożenia gospodarki, unijne ceny żywca wieprzowego powinny rosnąć" czytamy w komunikacie KZP-PTCH.
Koronawirus wciąż jest jednak wykrywany wśród załogi wielu zakładów mięsnych w Europie. Jak podkreślają eksperci, panują tam korzystne warunki środowiskowe do rozprzestrzeniania się tego patogenu.
W zakładach zazwyczaj temperatura jest niska, a wilgotność wysoka. Dodatkowo technologia produkcji często wymusza na pracownikach przebywanie w bliskich odległościach.
- Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ