Zdrowie świń, ASF, bioasekuracja, grupy i warchlaki
Sytuacja na rynku wieprzowiny nie wygląda różowo, ale producenci i hodowcy świń mogą nadal liczyć na wsparcie ze strony różnych firm i instytucji. Do podnoszenia rentowności produkcji są potrzebne nie tylko pieniądze, ale również wiedza. Warto też pamiętać o aktualnych zagrożeniach, jakim jest afrykański pomór świń (ASF) oraz bioasekuracji.
Hodowcy trzody chlewnej mogą uczestniczyć w spotkaniach, podczas których organizatorzy prezentują nowe możliwości w produkcji. Jedno z nich zorganizowane przez Gabinet Weterynaryjny SUI-VET z siedzibą w Borzykowie k. Wrześni.
Spotkanie otworzył lek. wet. Adam Cichowski, główny organizator konferencji we Wrześni. W pierwszym wystąpieniu dr Krzysztof Janeczko (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, CEVA ANIMAL HEALTH) omówił wpływ chorób układu oddechowego na możliwości produkcyjne świń. Zwrócił on uwagę, że Mycoplasma hyopneumoniae jest pierwotną przyczyną zapalenia płuc świń MPS (enzootyczna pneumonia świń EP) oraz jedną z głównych czynników w rozwoju zespołu chorobowego układu oddechowego świń (PRDC) obok pozostałych czynników bakteryjnych (Pasteurella multocida, Streptococcus suis, Haemophilus parasuis, Actinobacillus pleuropneumoniae) i wirusowych (PRRSV, PCV2, SIV).
Następnie Wojciech Strybulski przedstawił możliwości integracji producentów rolnych dla poprawy ich sytuacji na rynku. Działanie w ramach grup producenckich pozwala również na uzyskiwanie wsparcia finansowego nawet do 100 tys. Euro. Można je wykorzystać między innymi na finansowanie zakupu usług weterynaryjnych, prosiąt i warchlaków na tucz oraz pasz. Grupy producentów mogą również tworzyć wspólne standardy oparte na odpowiednim żywieniu, genetyce oraz obsłudze weterynaryjnej, a potem wykorzystać to jako element promocji.
Krystian Antkowiak z firmy JHJ omówił znaczenie probiotyków w żywieniu świń, które mają poprawiać integralność błony śluzowej jelit, które mają poprawiać integralność błony śluzowej jelit, stanowią konkurencję dla bakterii patogennych oraz stymulują układ odpornościowy. Następnie Remigiusz Bilski (firma PH KONRAD) szeroko przedstawił sytuację związaną z importem warchlaków mówiąc o rynku, szansach oraz zagrożeniach. Wojciech Korczyński z firmy VETOQUINOL zaprezentował wykład "Wiele problemów - jedno rozwiązanie w nowoczesnej produkcji trzody chlewnej", mowa była głównie o marbofloksacynie i zaletach terapeutycznych tego antybiotyku w leczeniu wielu chorób. Dr Michał Tarasiuk (firma BOEHRINGER INGELHEIM) przybliżył zagadnienia związane z zarządzaniem stadem podstawowym. Prof. dr hab. Zygmunt Pejsak omówił zasady bioasekuracji w kontekście aktualnej sytuacji występowania ASF w Polsce i na świecie oraz radził jak chronić stado przed ASF. Na zakończenie spotkania Zbigniew Walas z firmy CARGILL przedstawił zagadnienia związane ze znaczeniem wody w żywieniu świń i wpływie na wyniki produkcji.