Z początkiem wakacji spadły ceny tuczników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
03-07-2015,10:30 Aktualizacja: 03-07-2015,10:33
A A A

Zdaniem eksportów KZP-PTCH dostępność tuczników na rynku jest wystarczająca, aby zakłady mięsne zaspokoiły swoje potrzeby surowcowe. Jeszcze w zeszłym tygodniu prognozowali oni, że ceny nie powinny gwałtownie spadać.

I rzeczywiście w transakcjach realizowanych przez członków związku w 26 tygodniu 2015 r. tj. w okresie 22-28 czerwca zmalały jedynie o sześć groszy. Niestety kolejny tydzień przyniósł już spadki sięgające ponad 20 groszy.

Na tę sytuację wpływa niemiecki rynek, który w ostatnim czasie był dość burzliwy. Jeszcze w 25 tygodniu 2015 r. tj. 15-21 czerwca według informacji zebranych przez niemieckie stowarzyszenie producentów trzody chlewnej VEZG tamtejsze zakłady mięsne płaciły producentom tuczników 1,53 Euro/kg wbc tj. ok. 6,38 zł/kg. W kolejnych dwóch tygodniach cena zmalała najpierw do 1,49 Euro/kg wbc, a ostatecznie do 1,40 Euro/kg wbc tj. ok. 5,86 zł/kg.

Wskutek tych obniżek u naszych zachodnich sąsiadów zrobiło się na prawdę gorąco. W mediach pojawiły się określenia typu Waterloo lub katastrofa na rynku tuczników. Zaprotestowali również producenci żywca, ponieważ część zakładów mięsnych zdecydowała się wykorzystać tę sytuację i sztucznie obniżyła ceny skupu.

Część krajów gwałtownie zareagowała na niemieckie spadki cen. W Holandii w 27 tygodniu wyniosły one 1,34 Euro/kg wbc w porównaniu do 1,48 Euro/kg wbc w 25 tygodniu 2015 r. Z kolei w Austrii i Belgii ceny zmalały odpowiednio 3,6 centów i 2 centy.

Jedynie kraje z południa Europy nie uległy presji cenowej zaistniałej w Niemczech. W Hiszpanii i Francji zanotowano nawet niewielkie wzrosty cen.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA