Rynek wieprzowiny na świecie zależy w dużym stopniu od sytuacji w Chinach. Niedobór tego mięsa w tym państwie może pojawić się już jesienią bieżącego roku, co przełoży się na utrzymanie ceny na wysokim poziomie, również w Polsce.
Cena żywca wieprzowego w Niemczech w ubiegłym tygodniu spadła o 2 centy za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc). W poprzednich notowaniach w pozostałych krajach unijnych wzrosły one od 1 do 5 centów.
W wyniku odrzucenia ostatnich podwyżek cen tuczników o 5 centów przez dwie największe ubojnie w Niemczech, które bazowały na własnych cennikach, notowania w pozostałych krajach Unii Europejskiej uległy zmianom.
Ceny żywca wieprzowego w państwach Wspólnoty wzrosły od 1 do 5 centów za kg wbc. W 24 tygodniu, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) najwyższe wzrosty, aż o 5 centów, odnotowano w Austrii.
Główny lekarz weterynarii poinformował 13 czerwca o wyznaczeniu piątego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 roku. Sprawdza się więc coroczny scenariusz, w myśl którego ogniska zaczynają się pojawiać w Polsce począwszy od...
We Francji cena zwiększyła się o 4 centy, w Hiszpanii podobnie, w Holandii o 1 cent, a w Belgii została utrzymana na poziomie sprzed tygodnia.
Zdaniem niektórych ekspertów działania niemieckich ubojni Tönnies i Vion, które nie podniosły cen są nieuzasadnione, ponieważ konsumpcja wieprzowiny wzrosła wraz z rozpoczęciem sezonu grillowego.
Ich zdaniem ceny tuczników podskoczyły zbyt szybko, a przełożenie tego wzrostu na cenę w sieciach handlowych oraz u importerów wymaga czasu.
Na skutego tego 12 czerwca Niemcy obniżyły notowania żywca wieprzowego o 2 centy do wartości 1,83 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę jest około 7,79 złotych.
Eksperci z KZP-PTCH przypominają, że światowy rynek wieprzowiny zależy od sytuacji w Chinach. Ich zdaniem poważny niedobór tego rodzaju mięsa w tym państwie może pojawić się już jesienią bieżącego roku.
Jednocześnie podkreślają, że wzrost światowego popytu na wieprzowinę, przy ograniczonej podaży żywca w UE spowoduje utrzymanie ceny na wysokim poziomie, również w Polsce.
Ważne jest jednak, aby wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie wdarł się do państw unijnych eksportujących wieprzowinę na rynki krajów trzecich.
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ