Wirusa ASF do Belgii przyniosło wojsko?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-10-2018,15:15 Aktualizacja: 10-10-2018,15:23
A A A

ASF jest obecny w Belgii. Tamtejsze media wciąż analizują możliwe drogi wejścia wirusa na teren kraju. Jedną z nich stanowi wojsko.

Belgijski kanał informacyjny RTBF stwierdził, że baza wojskowa "Lagland" może być potencjalnym źródłem infekcji wirusem ASF. Liczy ona 2600 hektarów i pracuje tam około 80 wojskowych.

Belgijskie ministerstwo obrony potwierdziło, że na tym terenie znalezione zostały dwa zakażone dziki. Nie wiadomo jednak, jak dostały się one na terytorium wojskowe.

Belgijska Federalna Agencja Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (FASFC), jak podaje portal Pig Progress, odrzuciła jednak tę opcję. Jej rzecznik prasowy stwierdził, że belgijskie ministerstwo obrony stosuje bardzo rygorystyczne procedury bioasekuracji i dezynfekcji.

ASF, trzoda chlewna, projekt, MRiRW

ASF - nowe przepisy ułatwią sprzedaż świń ze stref z ograniczeniami

Trzoda chlewna pochodząca z obszarów podlegających ograniczeniom w zakresie zdrowia zwierząt ze względu na wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi może być wprowadzona na rynek. Warunkiem jest...

Wirus ASF mógł dostać się do Belgii również wraz z zakażoną żywnością. Jak podaje portal Pig Progress jedna z teorii głosi również, że to myśliwi przywieźli żywego dzika z Europy Wschodniej i wypuścili go w lasach w celach łowieckich.

Komisja Europejska poparła zwalczanie ASF w Belgii tzw. "metodą czeską". Polega ona na usuwaniu padłych dzików oraz ogrodzeniu terenu wokół strefy zakażonej.

W Czechach nie zgłoszono nowych przypadków ASF w ciągu ostatnich sześciu miesięcy co może wskazywać, że jest to udana strategia.

W Belgii do tej pory według danych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) stwierdzono 26 przypadków ASF. Z powodu zakażenia wirusem padły tam 52 dziki.

Stworzono strefę zarażoną tzw. strefę pomarańczową liczącą 63 tys. ha (patrz mapa), w której zabronione jest przemieszczanie się trzody chlewnej, a świnie utrzymywane w gospodarstwach, jak podaje Pig Progress w sumie około 4 tys. zwierząt, są poddawane ubojowi.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA