Wirus ASF wdarł się do kolejnych chlewni

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-08-2017,10:15 Aktualizacja: 25-08-2017,10:17
A A A
Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o kolejnych pięciu ogniskach afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. W zaatakowanych gospodarstwach łącznie utrzymywanych było 114 świń. 
 
Afrykański pomór świń nie odpuszcza. Wczoraj informowaliśmy o dwunastu nowych przypadkach choroby u dzików, a dzisiaj mamy pięć kolejnych ognisk u trzody chlewnej.
 
Ognisko ASF nr 84 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń położonym w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. 
 
rekompensaty, wygaszenie produkcji, asf, afrykański pomór świń

Wnioski o rekompensaty do końca października

Program rekompensat za nieprzerwane nieutrzymywanie trzody chlewnej ma na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń (ASF).   Mogą w nim uczestniczyć rolnicy utrzymujący świnie na obszarach objętych programem bioasekuracji,...
Ognisko choroby nr 85 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 46 świń położonym w gminie Międzyrzec Podlaski w powiecie bialskim w województwie podlaskim. 
 
Ognisko nr 86 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń położonym w gminie Miedzyrzec Podlaski w powiecie bialskim w województwie lubelskim. 
 
Ognisko nr 87 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 22 świnie położonym w gminie Biała Podlaska w powiecie bialskim w województwie lubelskim. 
 
Ostatnie ognisko nr 88 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 27 świń położonym w gminie Korczew w powiecie siedleckim w województwie mazowieckim. 
 
Wszystkie gospodarstwa, w których wykryto wirusa ASF są położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE). Służby weterynaryjne wdrożyły w nich procedury związane z likwidacją choroby.
 
Od początku pojawienia się ASF w Polsce do tej pory potwierdzono 88 ognisk choroby u trzody chlewnej oraz 453 przypadki u dzików. 
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA