Wirus ASF w Unii Europejskiej atakuje ze zdwojoną siłą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-06-2024,11:40 Aktualizacja: 04-06-2024,11:45
A A A
Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadach trzody chlewnej w krajach Wspólnoty w ubiegłym roku była 5 razy większa niż w 2022 r. Był to efekt rozprzestrzeniania się wirusa głównie w Chorwacji i w Rumunii.
 
Całkowita liczba ognisk ASF, jak wynika z raportu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA, w Unii Europejskiej w 2023 r. była zbliżona do tej z 2019 r. Jednocześnie w minionym roku liczba stad zaatakowana wirusem wzrosła pięciokrotnie w porównaniu z 2022 r. 
 
Był to rezultat rozprzestrzenienia się choroby w Chorwacji, gdzie zgłoszono 1124 przypadków, a także jej ponownego pojawienia się w Rumunii, gdzie odnotowano 736 przypadków. 
 
eksport mięsa wieprzowego, wieprzowina, produkcja trzody chlewnej, ASF, mięso wieprzowe, eksport do Wietnamu

Wieprzowina z Wielkiej Brytanii trafi do Wietnamu

Rynek wietnamski po raz pierwszy otwiera się na mięso wieprzowe pochodzące z Wielkiej Brytanii. Eksport wieprzowiny dotyczy jednak wybranych zakładów.    Rada Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) informuje, że wybrani producenci...
W krajach tych odnotowano łącznie aż 96% ognisk spośród krajów Unii Europejskiej. Dla porównania w Polsce było ich 30, a we Włoszech 16. 
 
W minionym roku zgłoszono również niemal 7,8 tys. ognisk u dzików. Najwięcej odnotowano w Polsce i było ich 2686. Z kolei we Włoszech zgłoszono w tym czasie 1051 ognisk u zakażonych dzików.
 
W 2023 r. wirus ASF dotknął 14 państw członkowskich, w tym Chorwację i Szwecję. Jednocześnie choroba ta powróciła do Grecji.
 
Jak wynika z raportu 94% ognisk wykryto w fermach na podstawie podejrzenia klinicznego, a pozostałe 6% w rzeźniach. Niemal 96% z nich potwierdzono w małych zakładach liczących mniej niż 100 świń, a 4% w zakładach liczących ponad 10 tys. świń, co miało miejsce w Rumunii. ASF u świń w 88% zgłaszano od lipca do października, a więc głównie w okresie letnim. 
 
W 2023 r. ASF pojawił się u dzików w Chorwacji, Grecji i Szwecji oraz rozprzestrzenił się na nowych obszarach Włoch. Sytuacja epidemiologiczna dzików poprawiła się w Niemczech i na Węgrzech.
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA