Afrykański pomór świń, dopłaty dla rolników ze stref z objętych restrykcjami oraz poprawa efektywności zwalczania wirusa. Taki postulaty przedstawili przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Dopłaty dla producentów świń z terenów objętych restrykcjami wynikającymi z afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz poprawa efektywności zwalczania wirusa. To główne postulaty Wielkopolskiej Izby Rolniczej (WIR).
Wielkopolska Izba Rolnicza przyjmuje coraz więcej zgłoszeń dotyczących braku pozytywnych decyzji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o udzieleniu wsparcia w ramach pomocy na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu dla producentów świń z terenów objętych restrykcjami w związku z ASF.
Agencja twierdzi, że rolnicy znajdują się w strefie niebieskiej i odrzuca ich wnioski. Zdaniem przedstawicieli WIR dotychczas obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. dotyczące wspierania producentów świń jest niezrozumiałe i zbyt skomplikowane.
Główny lekarz weterynarii poinformował o wybuchu 107. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2021 roku. Ich liczba zbliża się więc do rekordowej odnotowanej w 2018 roku, kiedy to wyniosła ona 109. Ognisko ASF 2021/107 zostało...
Dlatego WIR zwróciła się do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy z interwencją w tej sprawie. Zdaniem ekspertów do rozporządzenia należy włączyć zapis, aby z wsparcia mogli korzystać również producenci, którzy utrzymują lub utrzymywali świnie w siedzibie stada położonej w strefie niebieskiej.
Kolejna interwencja dotyczyła poprawy efektywności zwalczania ASF. 28 września 2021 r. przedstawiciele WIR brali udział w spotkaniu dotyczącym aktualnej sytuacji i walki z ASF na terenie Wielkopolski.
Po spotkaniu przedstawiciele Izby wystosowali pismo do ministra rolnictwa, w którym zawarli postulaty mające na celu poprawę efektywności zwalczania ASF.
Podkreślili, że Wielkopolska jest głównym producentem krajowej wieprzowiny i sektor ten stanowi ważne źródło utrzymania większości gospodarstw rolnych w tym województwie. Od lat zgłaszane są uwagi dotyczące niewystarczającego finansowania zwalczania choroby, co bezpośrednio uderza w tę produkcję.
Sektor jest w trudnej sytuacji, w efekcie czego wiele gospodarstw rodzinnych rezygnuje z chowu i hodowli trzody. Ponadto grozi Polsce olbrzymia koncentracja i uzależnienie od światowych koncernów wieprzowych.
Szef resortu rolnictwa wystąpił z pismem do premiera o uruchomienie zakupu interwencyjnego mięsa wieprzowego i jego przetworów na rezerwy strategiczne - poinformował w Sejmie wiceminister Ryszard Bartosik. - Minister rolnictwa wystąpił z...
Izba postuluje o to, aby rozporządzenie regulujące walkę a ASF było konsultowane z WIR oraz ze służbami weterynaryjnymi i łowczymi okręgowymi pod koniec tego roku.
Przedstawiciele Izby wnioskują również o zmianę procedury ustalania limitów odstrzałów sanitarnych dla poszczególnych kół łowieckich. Należy dążyć do maksymalnej likwidacji dzików w terenach o dużej intensywności produkcji trzody oraz jednoczesnej dużej populacji dzików.
Ich zdaniem podział kwoty za odstrzał sanitarny dzika powinien zostać pozostawiony do decyzji koła łowieckiego. Należy także rozważyć dofinansowanie w ramach ekoschematów (KPS) tworzenia pasów oddzielających uprawy polowe, np. kukurydzy od linii lasu. Brak takich pasów, przy jednoczesnych dużych areałach zasiewów kukurydzy znacząco zmniejsza możliwość odstrzału dzików, a co za tym idzie zmniejsza efektywność obniżenia populacji dzików w okresie do zbiorów rośliny z pola.
Należy też umożliwić wprowadzenie do obrotu mięsa dzików pozyskanych w ramach odstrzału sanitarnego, przebadanych i bezpiecznych pod kątem ASF oraz pod kątem pozostałych, wymaganych badań.
-
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ