Uniwersytet Agri Plus zgromadził przedstawicieli branży trzodowej
- Dlaczego stworzyliśmy Uniwersytet Agri Plus? Chcemy połączyć środowisko naukowe, studentów medycyny weterynaryjnej, a także praktyków czyli lekarzy weterynarii i hodowców - mówił rozpoczynając wrześniową konferencję Rafał Niemyjski, lekarz weterynarii oraz dyrektor do spraw ferm macierzystych Agri Plus w Polsce Zachodniej.
Wojewoda nakazał sanitarny odstrzał dzików
Uczestnicy Uniwersytetu Agri Plus wcześniej spotykali się w węższym gronie specjalistów. Tym razem jego organizatorzy wyszli na zewnątrz, żeby w trudnych czasach dokonać wymiany doświadczeń zarówno z lekarzami weterynarii, jak i hodowcami trzody chlewnej, przedstawicielami firm branżowych, świata nauki i studentami.
Wśród prelegentów konferencji, która odbyła się w dniach 19-21 września, znaleźli się m.in. lekarz weterynarii Bogusław Zakrzewski z firmy MSD, dr Krzysztof Janeczko z firmy Ceva YoungVet Polska, Enric Marco Granell z Hiszpanii, prof. dr hab. Zygmunt Pejsak, prof. dr hab. Daniel Korniewicz, dr Aleksandra Woźniak czy mgr inż. Sylwia Kuśnierek.
Wyzwania dla sektora trzody chlewnej
Uczestnicy konferencji rozmawiali między innymi o wyzwaniach, które stoją przed polskim sektorem trzody chlewnej. Głównym wydaje się być ASF. Zdaniem ekspertów musimy nauczyć się z nim żyć, ponieważ raczej nie uda nam się wyeliminować tej choroby z populacji dzików.
Cena tuczników w Europie pozostała bez większych zmian
Polsce brakuje także wizji i długofalowej strategii rozwoju sektora. Dodatkowo hodowcy mierzą się z coraz większymi barierami administracyjno-prawnymi oraz sprzeciwem społecznym przy budowie nowych chlewni. Wsie są przekształcane w miejscowości rekreacyjne, a nie produkcyjne.
Najbardziej współczesne wyzwania, ale nie mniej ważne, to narzucone przez UE ograniczenie zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej oraz zakaz leczniczego stosowania tlenku cynku w paszach.
Bez tlenku cynku
Żywienie bez tlenku cynku wymaga odpowiedniego zarządzania na wszystkich poziomach produkcji. Nie można go już stosować leczniczo i tym samym maskować błędów fermowych paszą.
- Wielokrotnie słyszałam pytanie o to, co włożyliście do paszy zamiast tlenku cynku? Nic, ponieważ nie ma produktu, który go zastąpi. Musimy oddziaływać na zwierzęta holistycznie i wieloetapowo skupiając się na ich zdrowiu. Przede wszystkim to zdrowy układ pokarmowy wpływa na parametry produkcyjne i rozwój w całym okresie tuczu - mówiła Sylwia Kuśnierek, główny technolog w Agri Plus.
Hodowcy świń apelują do ministra w sprawie cen energii
Prawidłowy rozwój układu pokarmowego gwarantuje optymalne trawienie i wchłanianie pokarmu, przetwarzanie energii, odporny mikrobiom jelitowy, rozwinięte wszystkie warstwy śluzówki gwarantujące barierę dla patogenów i dającą ochronę immunologiczną.
Złamanie jednej z tych barier powoduje stres kliniczny czy podkliniczny, który wywołuje chorobę.
Rozród jest kluczem do sukcesu
Podczas konferencji nie zabrakło również tematów związanych z organizacją produkcji. Dr Krzysztof Janeczko z firmy Ceva YoungVet Polska mówił o tym, jak osiągnąć sukces w rozrodzie.
- Musimy sobie zadać podstawowe pytania. Czy potencjał genetyczny to wszytko czego potrzebujemy? Absolutnie nie. Czy w obrębie danego typu genetycznego obserwujemy różnice produkcyjne między lochami? Tak. Od czego więc one zależą? - pytał dr Janeczko i jednocześnie wskazywał, że na ten parametr wpływa zarządzanie loszkami czyli to, jaką pracę wykonają hodowcy i czego zwierzęta zostaną nauczone w zakresie przygotowania do rozrodu.