Tuczników jest za mało więc zakłady płacą za nie więcej
Ceny tuczników ciągle rosną mimo niesprzyjających okoliczności. Jak podkreślają analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, Chiny nie wykazują większego niż dotychczas zainteresowania importem wieprzowiny z Europy.
Handel nie wykazuje ożywienia, a pogoda w maju w ostatnich tygodniach nie sprzyja grillowaniu.
Ceny tuczników mimo to nadal rosną. W Niemczech w ostatnich notowaniach z 15 maja były one wyższe o 4 centy i osiągnęły poziom 1,80 euro za kg wagi bitej ciepłej tj. około 7,76 zł/kg.
Kolejne przypadki ASF. Najwięcej chorych dzików w woj. mazowieckim
Ceny w notowaniach ISN wzrosły również w Danii, we Francji oraz w Holandii i w Belgii.
Afrykański pomór świń w Chinach jest głównym motorem napędowym likwidacji pogłowia macior. Według niektórych prognoz zmalało ono nawet o 7 mln sztuk.
Władze chińskie zapowiedziały, że w lipcu wprowadzone zostaną tam obowiązkowe badania świń na ASF we wszystkich rzeźniach, a także mięsa przechowywanego chłodniach.
Żywiec oraz mięso, w których badania potwierdzą obecność wirusa ASF, zostaną zutylizowane.
Eksperci z firmy Genesus przewidują, że w związku z tym w czerwcu w Chinach może nastąpić większa podaż wieprzowiny na rynku wskutek pozbywania się zapasów przed rozpoczęciem tych badań.
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ