Tuczarnia na 1800 sztuk. W Wielkopolsce powstała nowa chlewnia
Zbigniew Dziubalski z Lipia w woj. wielkopolskim zajmuje się hodowlą trzody chlewnej. Do tej pory posiadał stado podstawowe liczące 120 loch. 10 grudnia wraz z firmą Wesstron zaprezentował nową tuczarnię na 1800 sztuk, która wkrótce zostanie zasiedlona.
Budowa tuczarni o wymiarach 16,6 m szerokości i 114 m długości trwała kilka miesięcy i kosztowała 2,3 mln zł netto. Hodowca zdecydował się zastosować w niej żywienie na mokro, dlatego sercem budynku jest kuchnia paszowa. Składa się ona z miksera, zbiornika na wodę użytkową oraz czystą i zbiornika na komponenty płynne. Hodowca będzie przygotowywał mieszankę głównie z dwóch komponentów: serwatki oraz CCM-u, czyli ześrutowanego i kiszonego ziarna kukurydzy.
W pierwszej kolejności komputer sterujący całą kuchnią odpowietrzy układ. W zależności od wielkości budynku czynność ta trwa 1-3 minuty. Dzięki temu hodowca będzie miał pewność, że żaden bąbel powietrza nie dostanie się do pompy zasilającej instalację. Potem do miksera trafią komponenty płynne, które znajdują się w zbiorniku pod kuchnią i zostaną ze sobą dokładnie wymieszane.
Kolejnym krokiem jest dosypywanie komponentów stałych jak CCM, który będzie składowany w zbiorniku na zewnątrz chlewni. Obecnie instalacja posiada jeden zbiornik na CCM oraz dwa na materiały sypkie. Docelowo hodowca może dostawić jeszcze dwa dodatkowe zbiorniki na CCM oraz sześć na pozostałe mieszanki. Pasze te są transportowane do mieszalnika za pomocą silników. Ich ilość zależy od receptury, którą do komputera sterującego wprowadzi hodowca.
Obok miksera znajdują się zbiorniki na wodę czystą i użytkową. Czysta służy do mycia całej instalacji po każdym karmieniu. Jednorazowo jej średnie zużycie wynosi 60 l. Z kolei użytkowa wtłacza do poszczególnych zaworów i na całą instalację gotową mieszankę paszową.
Kojce dla tuczników są wyposażone w betonowy ruszt, poidła miseczkowe oraz kominy wentylacyjne. Elementy, z których zbudowane są koryta składają się ze stali nierdzewnej, zaś pozostałe ze stali ocynkowanej.
W chlewni zastosowano dwa modele wentylacji. Pierwszy składa się z kanału o głębokości 1,6 m, który znajduje się pod korytarzem spacerowym. Dzięki niemu powietrze z zewnątrz trafia do pierwszych czterech komór, gdzie wydostaje się przez ruszt, miesza się z powietrzem wewnątrz chlewni i jest wyciągane przez wentylatory na zewnątrz. Drugi model wymiany powietrza zastosowano w pozostałych pięciu kojcach. Jest to żaluzja umieszczona w ścianie, która w zależności od warunków w budynku jest otwierana bądź przymykana.