Rynek wieprzowiny w 2018 r. wobec niekorzystnych trendów nie zapowiada się optymistycznie dla producentów trzody chlewnej. Wzrost pogłowia trzody chlewnej w UE, niskie ceny żywca w USA oraz słabnący popyt krajów azjatyckich wpłyną na spadki cen w Europie.
Pogłowie trzody chlewnej w Unii Europejskiej wzrosło o prawie 1 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Przełoży się to na liczbę ubijanych tuczników i będzie jednym z czynników wpływających na obniżenie cen w 2018 r. – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Ceny tuczników są uzależnione od kilku elementów. Polska oraz kraje UE weszły w sezonowy wzrost podaży żywca wieprzowego, który wynika z niższych temperatur i większych przyrostów tych zwierząt.
Główny lekarz weterynarii poinformował o nowych przypadkach ASF u dzików. Wirus afrykańskiego pomoru świń został wykryty u 11 martwych oraz trzech odstrzelonych sztuk. Dwa przypadki dotyczą woj. podlaskiego, cztery woj. mazowieckiego...
Wysokie ceny wieprzowiny, notowane od połowy ubiegłego roku, zachęciły producentów świń do zwiększenia produkcji. Jak wynika z danych Eurostatu dobra koniunktura na rynku spowodowała wzrost pogłowia świń w krajach UE o prawie 1proc. r/r. Jednocześnie pogłowie loch wzrosło o ponad 1 proc.
Zwiększenie liczby macior oraz poprawa efektywności produkcji przyczynią się do wzrostu liczby ubijanych tuczników w 2018 r.
Cena tuczników w Europie zależy również od sytuacji na rynkach światowych. Niskie ceny żywca wieprzowego w Stanach Zjednoczonych, które wynoszą 1,33 dolara za kg (około 1,13 euro za kg wagi bitej ciepłej) przyczyniają się do wzrostu eksportu na rynki azjatyckie.
Eksporterzy z państw unijnych, a zwłaszcza z Niemiec, gdzie cena wynosi obecnie 1,50 euro za kg (około 6,37 zł), przegrywają z tańszą konkurencją.
Ponadto Chiny odbudowują swoją produkcję świń, przez co ich popyt na wieprzowinę spada. W wyniku tego w Unii Europejskiej pozostaje więcej wieprzowiny, co przekłada się na spadki jej cen.
Wobec niekorzystnych trendów rynkowych 2018 r. nie zapowiada się optymistycznie dla producentów trzody chlewnej.