Stabilizacja cen tuczników korzystna dla hodowców?
Cena tuczników na niemieckiej dużej giełdzie VEZG pozostała na poziomie 2 euro za kg wbc. Co ciekawe, tym razem była ona stawką minimalną.
Sesja ISW, gdzie zaopatrują się zwykle małe zakłady, zakończyła się kompletem sprzedaży wystawionych zwierząt. Jednak średnia cena nie uległa zmianie i wyniosła 2,06 euro.
– Czy to wystawcy za bardzo się bali podwyższania stawek, co wykorzystali kupujący? Odpowiedź może znajdziemy na sesji VEZG – mówi Bartosz Czarniak* dodając:
– Cena owszem, nie zmieniła się, jednak przedział, jaki rozważano, wahał się w granicach 2,00-2,05 euro za kg wbc. Więc obecna wartość jest minimalną, na jaką były w stanie się zgodzić obie strony.
Tuczniki na VEZG. Jaka cena na nowy tydzień ubojowy?
Czy hodowcy w najbliższym czasie mogą się zatem spodziewać odwrócenia trendu cenowego i podwyżek?
Zdaniem Bartosza Czarniaka niestety nie. Podkreśla on, że producenci wraz z przetwórcami stanowią jedną stronę medalu. Druga to handel.
– Z moich informacji wynika, że nie jest on chętny do płacenia więcej za produkt, a skłania się do stabilizacji. Wbrew pozorom jest ona dobra, ponieważ pozwala planować – mówi Czarniak dodając:
– Producenci, którzy kupili drogie prosięta, mocno się denerwują, że mogą nie zarobić na danej partii. Ale w tym wypadku lepsza jest stabilna cena na pewnym poziomie, niż huśtawka, która może mocno przetrzebić finanse.
Sytuacja cenowa w Polsce jest podobna jak przed tygodniem. Skupujący płacą maksymalnie w okolicach ceny niemieckiej (8,60-8,70 zł za kg w klasie E).
Cena żywca spadła poniżej 7 zł za kg. Nie zmienia to ogólnej sytuacji na rynku, gdzie świń zwyczajnie brakuje, co potęguje szerzący się wirus ASF.
* Bartosz Czarniak jest hodowcą świń oraz rzecznikiem prasowym Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ