Spełniasz zasady bioasekuracji? Dostaniesz odszkodowanie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-01-2020,11:00 Aktualizacja: 17-01-2020,10:47
A A A

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 8 stycznia zebrało się po raz drugi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Kancelarii Prezydenta RP, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz eksperci z branżowych organizacji.

Prezentujemy najważniejsze wnioski dotyczące ograniczania skutków gospodarczych występowania ASF.

Odszkodowania wypłacane właścicielom zlikwidowanych stad powinny być uzależnione od spełnienia wymagań zasad bioasekuracji. Należy doprecyzować minimalne warunki, które muszą być spełnione, aby hodowcy mogli otrzymać pieniądze. W tym temacie nie może być żadnych wątpliwości.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, dziki, Inspekcja Weterynaryjna, lekarze weterynarii, badania laboratoryjne

Więcej pieniędzy dla IW i premie dla lekarzy weterynarii

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 8 stycznia zebrało się po raz drugi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Kancelarii Prezydenta RP, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz eksperci z branżowych organizacji....

Kryteria służące do wydania pozytywnej decyzji o przyznaniu odszkodowania powinny być zrozumiałe dla producentów świń i nie stwarzać możliwości dowolnej interpretacji przez kontrolujących inspektorów.

"Sprawdzona przez IW ferma, która spełniła wcześniej wszystkie wymagania kontrolujących, nie może być pozbawiona odszkodowania z tytułu likwidacji stada. Odstępstwem od tej reguły może być jedynie świadome łamanie zasad bioasekuracji przez producenta świń, co przyczyniło się do rozprzestrzenienia wirusa ASF" czytamy w komunikacie porozumienia.

Przemieszczanie świń ze strefy czerwonej do białej stanowi narastający problem dla branży, który powinien zostać szybko rozwiązany. Blokowanie przez Inspekcję Weterynaryjną takich przemieszczeń wprowadza dezorganizację rynku, a także generuje duże straty finansowe zarówno wśród producentów świń jak i przetwórców.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF, dziki, drony, kamery termowizyjne, psy myśliwskie, asf, odstrzał sanitarny

Kamery termowizyjne, drony, tłumiki i psy w walce z dzikami

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF 8 stycznia zebrało się po raz drugi. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa rolnictwa, Kancelarii Prezydenta RP, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz eksperci z branżowych organizacji....

Umożliwienie przemieszczania świń i ich materiału biologicznego ze strefy czerwonej do strefy białej powinno odbywać się na podstawie świadectwa wystawionego przez powiatowego lekarza weterynarii.

Powiatowy lekarz weterynarii, na terenie którego znajduje się ferma przyjmująca, nie może sprzeciwiać się takim przemieszczeniom, jeżeli jego warunki określone przepisami prawa zostały spełnione.

Należy umożliwić przemieszczanie świń oraz ich materiału biologicznego ze strefy niebieskiej do czerwonej po spełnieniu warunków określonych w przepisach.

Zakłady ubojowe ze strefy białej zainteresowane ubojem świń ze strefy czerwonej po spełnieniu wymogów weterynaryjnych powinny otrzymać zgodę PLW na ubój.

przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW

Kilkaset nowych przypadków ASF w 7 województwach

Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia 219 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Najnowsze przypadki nr 2019/2259-2019/2477 zostały potwierdzone na podstawie...

Porozumienie uważa również, że niezbędne są pewne działania wyprzedzające, które przygotują rynek i podmioty przetwórcze na objęcie ograniczeniami nowych obszarów strefą czerwoną, w szczególności na zachodzie kraju.

Należy egzekwować zakaz dyskryminowania przez sieci handlowe i inne placówki handlu detalicznego tych producentów trzody chlewnej oraz przetwórców wieprzowiny, którzy znaleźli się w strefie czerwonej i niebieskiej.

"Dopłaty za dobrostan świń utrzymywanych na wybiegu powinny być odroczone do czasu eradykacji wirusa ASF z kraju. Jesteśmy za poprawą warunków dobrostanu zwierząt, ale w dobie walki z ASF nie powinniśmy promować utrzymywania świń na wybiegach" czytamy w komunikacie porozumienia.

Więcej informacji na temat Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF oraz wcześniejszego komunikatu z 24 grudnia 2019 r. znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA