Specustawa dotycząca ASF podpisana przez prezydenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2016,8:35 Aktualizacja: 12-09-2016,9:10
A A A

Wykup świń ze stref zagrożonych i przerób mięsa na konserwy, a następnie ich zakup przez instytucje państwowe - zakłada specustawa o rozwiązaniach związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, którą podpisał prezydent.

Andrzej Duda już w niedzielę poinformował w Spale, że ustawa została przez niego podpisana w piątek, czyli tego samego dnia, w którym została uchwalona przez Senat. - A że ma termin wejścia w życie z chwilą jej ogłoszenia, jest możliwość, że wejdzie w życie już jutro, jeżeli jutro zostanie opublikowana - zapowiedział prezydent.

20. ognisko ASF, trzoda chlewna

ASF - wykryto 20. ognisko u trzody chlewnej

W gospodarstwie położonym w miejscowości Nowe Szpaki, w gminie Stara Kornica, w powiecie łosickim, w wojewóztwie mazowieckim wykryto dwudzieste ognisko afrykańskiego pomoru świń. Jest to drugie ognisko ASF w tym województwie -...

Ustawa ma pomóc rolnikom w sprzedaży zdrowych tuczników ze stref zagrożonych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń - choroby, która nasiliła się od końca czerwca tego roku. Według założeń ustawy, każda zakupiona świnia zostanie przebadana, a jej mięso zanim trafi do handlu będzie przetworzone w temperaturze powyżej 120 stopni, głównie na konserwy.

Według ministerstwa rolnictwa, zaproponowane w ustawie rozwiązania pozwolą na legalną sprzedaż tuczników do zakładów zatwierdzonych przez powiatowego lekarza weterynarii, a rolnicy otrzymają co najmniej średnią rynkową cenę z ich regionu. Zakłady, które podejmą się produkcji konserw z mięsa świń ze stref z ograniczeniami, będą miały zagwarantowany ich wykup przez instytucje z sektora finansów publicznych.

Ustawa została uchwalona przez Sejm w poniedziałek, 5 września, w trybie nadzwyczajnym. Poparły ją wszystkie kluby poselskie.

W Polsce odnotowano dotąd 20. ognisk ASF u trzody chlewnej, z czego 14 w województwie podlaskim (pozostałe 4 w lubelskim, a 2 w mazowieckim).

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA