Rośnie eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej. Kierunek Azja
W pierwszych ośmiu miesiącach 2015 roku UE wyeksportowała na rynki krajów trzecich ok. 1 945 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu). To o 5,4 proc. więcej niż przed rokiem.
W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały podroby i tłuszcze (878 tys. ton) oraz mięso mrożone (832 tys. ton), których wysłano odpowiednio o 7 i 5 proc. więcej niż w tym samym czasie przed rokiem.
Duńscy hodowcy chcą ograniczyć dodatki cynku
Najbardziej w górę poszedł wywóz świeżego mięsa (38 proc. do 83 tys. ton). Spadła natomiast sprzedaż kiełbas i przetworów wieprzowych (10 proc. do 114 tys. ton) oraz żywca (30 proc. do 17 tys. ton).
Głównymi odbiorcami mięsa i produktów wieprzowych ze Wspólnoty były kraje azjatyckie - Chiny, Japonia, Hongkong, Korea Płd. i Filipiny. Znaczny (prawię o połowę) wzrost wywozu na rynek chiński jest spowodowany redukcją pogłowia trzody chlewnej w tym kraju oraz konkurencyjnością unijnego mięsa (niskie ceny, słabszy euro wobec dolara).
Rosja sprowadziła od stycznia do sierpnia zaledwie ok. 9 tys. ton produktów wieprzowych z UE (głównie smalcu, słoniny i przetworów) wobec ok. 57 tys. ton w tym samym okresie 2014 r. Import mięsa i żywca wieprzowego z UE był prawie zerowy z powodu embarga wprowadzonego przez władze w Moskwie.
W pierwszych ośmiu miesiącach br. najwięcej mięsa i produktów wieprzowych wyeksportowały na rynki trzecie Niemcy, Dania, Hiszpania i Holandia. Z grona ważniejszych eksporterów, najbardziej spadł wywóz z Polski i Włoch.
Państwa UE zakupiły z kolei w tym czasie w krajach trzecich ok. 23 tys. ton mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych (w wadze produktu) - o 1,2 proc. mniej niż przed rokiem. W strukturze towarowej zakupów dominowały podroby i tłuszcze (ok. 16 tys. ton). Najważniejszym dostawcą towarów do Wspólnoty była tradycyjnie Szwajcaria.