Produkcja mięsa wieprzowego w pierwszym kwartale roku spadła. Eksperci przewidują, że do końca 2023 r. spadek ten osiągnie poziom 5% w porównaniu z 2022 r.
W Unii Europejskiej w pierwszym kwartale roku wyprodukowano o 8% mniej wieprzowiny niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Eksperci szacują, że w 2023 r. produkcja mięsa wieprzowego może być niższa o 5%.
Według Rady ds. Rozwoju Rolnictwa i Ogrodnictwa (AHDB) producenci trzody chlewnej w Unii Europejskiej nadal zmagają się z wieloma wyzwaniami, w tym z wysokimi kosztami produkcji oraz ciągłym zagrożeniem ze strony wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Zajmowali się produkcją materiału hodowlanego oraz tuczników. Kryzys na rynku spowodował, że zdecydowali się na rolniczy handel detaliczny, który stał się dla nich dodatkowym źródłem dochodów. Robert...
W terminie od stycznia do marca 2023 r. w krajach Wspólnoty wyprodukowano 5,4 mln ton wieprzowiny, co oznacza spadek o 8% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. Eksperci z AHDB przewidują, że do końca roku produkcja mięsa wieprzowego może spaść o 5%.
Hiszpania wciąż pozostaje największym producentem wieprzowiny w Europie. Mimo to kraj ten odnotował największy spadek produkcji. W pierwszym kwartale 2023 r. wynosiła ona 1,33 mln ton i była o 7% niższa rok do roku.
W Niemczech i w Danii, jak podaje euromeatnews.com, spadek ten wynosił odpowiednio 8% i 20%.
Z kolei w Holandii, Francji i w Belgii spadek produkcji wahał się od 27 do 47 tys. ton (5-10%) w porównaniu z rokiem ubiegłym. W Polsce odnotowano najmniejszy spadek, który wyniósł 3%. Tym samym w naszym kraju wyprodukowano o 12,1 tys. ton wieprzowiny mniej w pierwszych trzech miesiącach roku.
Szacuje się, że całkowity ubój w pierwszym kwartale 2023 r. osiągnął poziom 57,1 mln sztuk, co oznacza spadek o ponad 4,7 mln sztuk w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
W Hiszpanii odnotowano spadek liczby ubojów o 1,4 mln sztuk (9%), w Niemczech o prawie 1 mln sztuk (8%), w Danii o 810 tys. sztuk, a w Polsce o 150 tys. sztuk.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ