Produkcja świń w Polsce. Co jej grozi u progu nowego roku?
Afrykański pomór świń w kraju oraz w Belgii, nadprodukcja wieprzowiny w UE czy susza i niższe zbiory zbóż. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wymienia najważniejsze zagrożenia dla produkcji trzody chlewnej w Polsce u progu 2019 roku.
Wirus afrykańskiego pomoru świń, co nie dziwi, jest na szczycie tej listy. Choroba ta znacząco przyczynia się do spadku opłacalności produkcji a także eliminuje z rynku wielu hodowców. Rozprzestrzenianie się tego patogenu szczególnie widoczne jest w populacji dzików, nie tylko w Polsce.
Wirus ASF jest również obecny w Belgii zaledwie 3 km od granicy z Francją. Okazuje się, że rozprzestrzenianie się go w tym kraju również stanowi dla Polski poważne zagrożenie.
Tuczniki w Polsce są tańsze mimo stabilnej ceny w Niemczech
"Powinniśmy liczyć się z możliwością pojawienia się pierwszego przypadku ASF we Francji, co może przynieść ograniczenia eksportowe francuskiej wieprzowiny na rynki trzecie i dodatkową presję na ceny żywca w UE" czytamy w komunikacie związku.
Kolejnym zagrożeniem jest wysoka produkcja trzody chlewnej w krajach UE. Znacząco przekracza ona poziom konsumpcji. Wskaźnik samowystarczalności w UE wynosi 112.
Nadwyżka wyprodukowanej wieprzowiny musi zostać eksportowana do krajów trzecich. Wszelkie zaburzenia związane z eksportem natychmiast mają swoje odzwierciedlenie w cenach żywca.
Aplikacja pozwoli identyfikować martwe dziki
"Realnym zagrożeniem dla unijnego rynku wieprzowiny może stać się brexit, jeżeli nie dojdzie do porozumienia między UE a Wielką Brytanią w sprawie warunków opuszczenia wspólnego rynku. Ewentualne bariery celne mogą spowodować, że część obecnie eksportowanej do Wielkiej Brytanii wieprzowiny pozostanie na rynku unijnym" czytamy w analizie KZP-PTCH.
Spadek opłacalności produkcji świń wskutek tegorocznej suszy to kolejne zagrożenie. Spowodowała ona dużo niższe zbiory zbóż.
"Niskie ceny żywca wieprzowego oraz wysokie ceny pasz pogarszają koniunkturę, co doprowadzi do spadku pogłowia i produkcji wieprzowiny w kraju" podsumowują analitycy KZP-PTCH.
- Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ