Premierzy rozmawiali o handlu wieprzowiną. Teraz czas na ministrów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aleksandra Akińczo PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2019,8:05 Aktualizacja: 15-01-2019,8:14
A A A

Polska i Litwa zorganizują negocjacje w sprawie handlu wieprzowiną - poinformował w komunikacie prasowym Saulius Skvernelis, premier Litwy po telefonicznej rozmowie z Mateuszem Morawieckim, szefem polskiego rządu.

"Uzgodniliśmy, że problem należy zbadać dogłębnie i rozstrzygnąć. Inicjujemy dwustronne konsultacje i proces negocjacyjny" - czytamy w dokumencie, który cytuje premier Litwy.

litwa, handel wieprzowiną, import świń, Giedrius Surplys, Darius Remeika

Litwa sprawdzi sprowadzane z Polski świnie i wieprzowinę

W tym tygodniu Litwa zamierza dokładnie przyjrzeć się sprowadzanym z Polski świniom i mięsu wieprzowemu - zapowiada Darius Remeika, kierownik tamtejszej Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii. Jest to reakcja na obowiązujący od połowy...

W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie ministrów rolnictwa obu krajów, a w razie potrzeby dołączą do nich też szefowie urzędów bezpośrednio odpowiedzialnych za ten sektor.

W połowie grudnia Polska wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z Litwy z obszarów objętych ograniczeniami, tzw. stref czerwonych afrykańskiego pomoru świń (ASF). W odpowiedzi Litwa wspominała o działaniach odwetowych.

Jak informuje służba prasowa rządu w Wilnie kwestie handlu żywymi świniami, związane z tym wymogi i warunki omówili też szefowie państwowych służb weterynaryjnych Litwy i Polski: Darius Remeika i Paweł Niemczuk.

Ministrowie rolnictwa obu krajów zamierzają spotkać się w tym tygodniu w Berlinie podczas Międzynarodowych Targów Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA