Pomoc w strefach ASF. Hodowcy mają wątpliwości
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG wydał swoje stanowisko w sprawie pomocy dla hodowców, którzy znajdują się w strefach występowania ASF.
Hodowcy trzody chlewnej mają uwagi do projektu rozporządzenia rady ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Uwagi dotyczą konkretnie sposobu naliczania pomocy tj. §1 ust. 2 pkt. 3.10 rozporządzenia. Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu KZP-PTCH POLPIG podkreśla, że wielu rolników zostanie poszkodowanych, a niektórzy z nich w ogóle nie otrzymają pomocy.
- Ceny świń przyjęte w projekcie nie są adekwatne do strat związanych z ASF
- Niektórzy producenci świń w ogóle nie otrzymają pomocy
- Ceny ze strefy niebieskiej i czerwonej powinny być porównywane do strefy białej
- Pomoc dotycząca Covid-19 nie miała nic wspólnego z produkcją świń w strefach ASF
- Termin składania wniosków powinien być wydłużony do 15 grudnia
Wyrównanie dochodów dla hodowców. Jaki będzie mnożnik?
Hodowcy będą poszkodowani
KZP-PTCH POLPIG podkreśla, że wielu producentów świń od kilku lat produkuje w strefie niebieskiej i czerwonej.
Przyjęcie w wyliczeniach cen z tych stref w porównaniu do tych, które obowiązywały tam w poprzednich latach, nie odzwierciedla strat w związku z odbywającą się tam produkcją tuczników.
Sposób obliczenia kwoty pomocy zaproponowany w projekcie rozporządzenia faworyzuje producentów, którzy ograniczyli produkcję w okresie od IV kwartału 2019 do III kwartału 2020 roku.
Producenci, którzy w tym samym okresie powiększyli produkcję, zdaniem związku uzyskają pomoc nieadekwatną do poniesionych strat.
Ponadto rolnicy, którzy w tym czasie tj. od IV kwartału 2019 do III kwartału 2020 r. rozpoczęli produkcję świń, w ogóle nie uzyskają pomocy finansowej.
ASF nadal groźny. Mamy kolejne ognisko
"Aby uniknąć powyższych niedoskonałości przy naliczaniu pomocy proponujemy przyjąć ceny sprzedaży producenta ze stref czerwonej/niebieskiej w porównaniu do cen skupu ze strefy białej w tym samym okresie. Cenę ze strefy białej można przyjąć jako średnią cenę klasy E publikowaną przez ZSRiR dla rzeźni ubijających tuczniki ze strefy białej" proponuje KZP-PTCH POLPIG w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa.
Pomoc dotycząca Covid-19 nie wiąże się z ASF
Związek zwraca również uwagę na fakt, że pomoc dotycząca Covid-19 została przyznana rolnikom w całym kraju ze względu na lockdown i nie miała nic wspólnego z produkcją świń w strefach ASF. W związku z tym ten punkt powinien być wykreślony z rozporządzenia.
"Jeżeli przyjąć zaproponowany przez POLPIG sposób naliczania pomocy (bez odliczenia Covid-19) łączna kwota pomocy powinna być powiększona 2,6 razy do kwoty 137 mln zł" czytamy w komunikacie związku.
Prezes KZP-PTCH POLPIG uważa również, że zaproponowany termin składania wniosków do 27 listopada jest zbyt krótki ze względu na utrudnienia wynikające z pandemii Covid-19.
Wielu rolników może mieć problemy z terminowym złożeniem wniosku, dlatego KZP-PTCH POLPIG proponuje wydłużenie jego terminu do 15 grudnia.
- Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ