Początek stycznia przyniósł niewielkie zmiany cen w skupie tuczników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-01-2023,8:05 Aktualizacja: 09-01-2023,16:47
A A A
Ceny skupu tuczników w pierwszym tygodniu stycznia nie zmieniła się w większości państw Unii Europejskiej. Podobna sytuacja dotyczy niemieckiej dużej giełdy. 
 
W większość krajów Wspólnoty w pierwszym tygodniu stycznia ceny skupu tuczników pozostały bez zmian. Wyjątek stanowi Francja, gdzie żywiec podrożał o 1 cent za kg oraz Holandia, gdzie odnotowano spadek cen aż o 6 centów. 
 
W Niemczech w pierwszych dniach stycznia nie ma presji na cenę skupu żywca. Spadek pogłowia świń i niska podaż tuczników, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, jest widoczna na rynku. 
 
Agri Plus, trzoda chlewna, rozród, maciory, ASF, UOKiK, pomoc ASF, tucz kontraktowy, wirus ASF, hodowla świń

UOKiK wydał decyzję. Agri Plus zdecydowanie odpowiada

Prezes UOKiK otrzymał informację z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, że organizator tuczu kontraktowego, spółka Agri Plus, może konstruować umowy z rolnikami w taki sposób, że pozbawia ich otrzymanej pomocy publicznej. Zarząd...
W notowaniach niemieckiej dużej giełdy z 4 stycznia cena pozostała bez zmian na poziomie  2,00 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 9,34 zł. 
 
Z kolei w notowaniach małej giełdy niemieckiej w piątek 6 stycznia cena skupu spadła o 2 centy do 2,07 euro za kg wbc (około 9,72 zł).
 
Wzrostowi cen skupu żywca nie sprzyja sytuacja w Chinach, które zmagają się ze skutkami Covid-19. W wyniku choroby ograniczono tam kontakty towarzyskie i biznesowe.
 
Eksporterzy unijni odczuwają mniejszy popyt na towary ze strony Chin. Jednakże ze względu na przypadające 22 stycznia święto Nowego Roku w tym kraju spodziewane są zwiększone zamówienia i dostawy wieprzowiny z Unii Europejskiej.
 
W Polsce początek roku przyniósł niewielkie spadki cenowe. Niska podaż żywca nie zahamowała redukcji cen tuczników. Krótki tydzień ubojowy ze względu na święto Trzech Króli ograniczył potrzeby przetwórstwa, które coraz częściej korzysta z ofert taniej wieprzowiny pochodzącej z importu. 
 
Tuczniki w klasie E skupowano średnio po 9,40-9,50 zł za kg. Wysoka inflacja wiąże się ze spadkiem siły nabywczej krajowych konsumentów, którzy coraz ostrożniej podchodzą do zakupów nie tylko wieprzowiny.
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA