Ożywiony popyt na żywiec wieprzowy generuje wzrost jego cen

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
10-06-2017,8:00 Aktualizacja: 09-06-2017,15:23
A A A
Tuczniki oferowane przez producentów ledwie pokrywają zapotrzebowania ubojni. W związku z tym mniejsze zakłady podnoszą stawki za żywiec - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Ceny żywca wieprzowego w ubiegłym tygodniu w większości krajów Unii Europejskiej utrzymały się na stałym poziomie. 
 
Zwiększenie cen o 1 cent w Niemczech nie wpłynęło zasadniczo na rynek. Ceny wzrosły jedynie w Wielkiej Brytanii, Belgii oraz Francji o jedyne 0,5 centów.
 
ASF, nowe ogniska, świnie domowe,

Wirus ASF atakuje świnie. Potwierdzono dwa nowe ogniska

Główny lekarz weterynarii informuje o dwóch kolejnych ogniskach ASF u świń w Polsce. Jest to dwudzieste czwarte i dwudzieste piąte ognisko tej choroby od początku występowania ASF w Polsce, a pierwsze i drugie w bieżącym roku.  ...
 
 
Popyt na tuczniki w bieżącym tygodniu wzrósł, a nastroje producentów są optymistyczne co do możliwości dalszych wzrostów ich cen. 
 
Tuczniki oferowane są w liczbie, która ledwie pokrywają zapotrzebowania ubojni. 7 czerwca w Niemczech na następny tydzień ustalono cenę na poziomie 1,81 euro za kilogram, co w przeliczeniu na polską walutę daję około 7,57 zł za kilogram.
 
Z powodu braku tuczników większe zakłady ograniczają uboje i utrzymują cenę, a mniejsze ją zwiększają. Stawki za  wyroby wieprzowe w detalu również wzrosły. 
 
Według danych KZP-PTCh ceny tuczników w Polsce w bieżącym tygodniu wzrosły o 1 grosz i wynoszą 5,85 zł za kilogram wagi żywej. Są one napędzane dużym eksportem UE do krajów trzecich. Przy czym należy liczyć się z tym, że konkurencyjność drogich unijnych produktów wieprzowych będzie malała ze wzrostem ich ceny w stosunku do wieprzowiny z USA i Brazylii.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA