Jak uzyskać optymalne wyniki produkcyjno-ekonomiczne w produkcji świń? Na to pytanie można było uzyskać odpowiedź podczas cyklu spotkań zorganizowanych dla hodowców i producentów trzody chlewnej.
Nadpodaż na rynku tuczników w pierwszych dniach 2020 r. doprowadził do spadku cen. Obecnie sytuacja ustabilizowała się, a notowania żywca wieprzowego pną się w górę. Niemiecka giełda żywca wieprzowego jeszcze na początku...
Firma Blattin Polska Sp. z o.o. przygotowała dla rolników cykl konferencji dotyczących zwiększenia zysku z produkcji trzody chlewnej.
Tegoroczne spotkania organizowane przez firmę Blattin odbyły się w trzech lokalizacjach, w Skalmierzycach w woj. wielkopolskim oraz w Praszce i Głogówku w woj. opolskim. Patronem medialnym tego wydarzenia był między innymi magazyn
Hoduj z Głową Świnie.
Relację z likwidacji ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w stadzie 1850 sztuk świń w woj. warmińsko-mazurskim przedstawiła mgr inż. Barbara Jarocka z firmy Blattin.
Zwróciła ona uwagę, że wirus ASF wtargnął do gospodarstwa jej rodziców na początku sierpnia 2019 r. Po pojawieniu się pierwszych oznak choroby zgłoszono ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii, który zlecił pobranie próbek do badań od żywych i padłych świń.
Tego samego dnia rozpoczęła się kontrola prowadzona przez lekarza powiatowego, która trwała dwa dni. Według ustaleń biegłych wirus do gospodarstwa mógł być przeniesiony przez muchy.
W ciągu roku świnie w skupie podrożały o 48 proc., a schab w sklepach o ponad 60 proc. - Za wzrost cen odpowiada ASF - uważa Magdalena Kowalewska, analityczka biura analiz sektora rolno-spożywczego BNP Paribas. Od początku 2020 r. utrzymują się...
Na drugi dzień od pobrania próbek hodowcy otrzymali wyniki z laboratorium oraz decyzję o likwidacji ogniska. Rozpoczęła się wycena zwierząt oraz paszy i słomy, które musiały być zutylizowane.
W dalszej części spotkania Karol Łakomy, właściciel gospodarstwa rolnego w Nowym Dworze, opowiedział o wynikach produkcyjnych w pierwszym roku od zakończenia inwestycji.
Otwarcie nowej chlewni odbyło się w grudniu 2018 r., a zasiedlanie w styczniu 2019 r. Prowadzona jest w niej produkcja warchlaków.
Od 7 grup technologicznych loszek rolnik uzyskał w 2019 r. średnio z miotu 14,5 urodzonych prosiąt i 13,2 odsadzonych. Były one przenoszone do odchowalni przy masie 7,9 kg.
Zwierzęta w 58 dniu życia uzyskiwały masę 27,5 kg, a w 65 dniu 32,6 kg.
Specustawa dot. zwalczania afrykańskiego pomoru świń jest dobra, ale spóźniona o rok - mówi prezes fundacji Polskie Forum Bezpieczeństwa Żywności Tadeusz Wojciechowski. Zwalczanie ASF to nie tylko wybicie dzików, ale też...
Dr inż. Mirosław Wantuła z firmy Blattin opowiedział dlaczego nie uzyskujemy optymalnych wyników produkcyjno-ekonomicznych w produkcji świń.
Zwrócił on uwagę, że wartość ekonomiczna tuczu zależy głównie od kosztów paszy zużytej na jeden kilogram przyrostu zwierząt.
Z kolei na to wpływa stan zdrowia świń, warunki ich utrzymania i sposób zarządzania stadem oraz stopień rozdrobnienia i koncentracji składników pokarmowych w paszy.
Mieszanka paszowa dla prosiąt powinna zawierać 75% elementów rozdrobnionych poniżej 1 mm i 25% w granicach 1-2 mm. Dla tuczników elementy poniżej 1 mm powinny stanowić udział 60%, a od 1 do 2 mm 40%.
Lochy powinny być żywione paszą, która zawiera 50% elementów poniżej 1 mm, 35% cząstek o wielkości 1-2 mm i 15% powyżej 2 mm.
Z uwagi na duże zainteresowanie hodowców tematyką tegorocznych spotkań firma Blattin postanowiła zorganizować dodatkową konferencję. Odbędzie się ona 20 lutego w Łowiczu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz
TUTAJ.
-
Więcej informacji na tematy poruszane podczas tegorocznego cyklu konferencji firmy Blattin znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ