Ognisko ASF wybuchło w Małopolsce!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-07-2021,7:55 Aktualizacja: 15-07-2021,7:57
A A A

Ognisko afrykańskiego pomoru świń zostało potwierdzone w Małopolsce. Wirus dostał się do gospodarstwa, w którym rolnik utrzymywał 50 świń.

Pierwsze ognisko ASF w Małopolsce wybuchło w miejscowości Skrzyszów oddalonej od Tarnowa o 6 kilometrów. Leży ona we wschodniej części Województwa Małopolskiego.

- Najprawdopodobniejszą przyczyną było przywiezienie wirusa przez gospodarza, który zbierał siano na terenach łąki zlokalizowanej przy lesie lub przywieziony został na kołach pojazdu, który był na terenach przyleśnych - mówił dla Radia RDN Małopolska powiatowy lekarz weterynarii w Tarnowie Paweł Wałaszek.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

ASF. W najnowszych ogniskach było 147 świń

Główny lekarz weterynarii podał szczegóły 4 najnowszych ognisk ASF w Polsce. Znajdowało się w nich łącznie 147 świń. Ogniska afrykańskiego pomoru świń zostały potwierdzone już w 8 województwach. Ostatnie 4 wybuchły w woj....

Radio Kraków poinformowało, że w tej strefie przebywają już pracownicy PIW w Tarnowie, którzy kontrolują gospodarstwa.

Ograniczenia dotyczące przemieszczania świń, jak podaje Radio Kraków, mają dotknąć nawet 600 gospodarstw znajdujących się głównie w gminie Skrzyszów, w których znajduje się około 2 tysiące świń.

O możliwości wystąpienia ogniska ASF w powiecie tarnowskim poinformował nas wczoraj (13 lipca) Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Ognisko w powiecie tarnowskim jest o tyle zaskakujące, że na tym terenie nie stwierdzono wcześniej przypadków ASF u dzików.

Krzysztof Jażdżewski tłumaczy, że brak zgłoszonych przypadków nie oznacza, że wirus nie występuje u tych zwierząt. Czasami padłe dziki nie są zgłaszane do Inspekcji Weterynaryjnej, co bardzo utrudnia zwalczanie i kontrolowanie tej choroby.

Mapę obrazującą najnowsze ogniska i przypadki ASF znajdziesz TUTAJ

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA