Noktowizory nie będą stosowane przy odstrzale dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
08-02-2017,10:30 Aktualizacja: 08-02-2017,10:31
A A A
Dziki są głównym źródłem szerzenia się afrykańskiego pomoru świń. W związku z tym niezbędna jest redukcja ich populacji na obszarze wyznaczonych stref ASF w krótkim czasie.
 
Dlatego przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, aby uskutecznić odstrzał dzików proponowali dopuszczenie do użycia optycznych urządzeń noktowizyjnych.
 
Urządzenia umożliwiłyby przeprowadzanie polowań nawet w pochmurne noce oraz w czasie kiedy nie ma pełni księżyca.
 
dziki, asf, kamery termowizyjne, odstrzał dzików

Kamery termowizyjne pomocne przy odstrzale dzików?

Dziki nadal stanowią poważne zagrożenie w szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń. Świadczą o tym kolejne trzy przypadki. W sumie mamy ich 148. Dlatego przedstawiciele Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej...
 
- W piśmie z dnia 8 grudnia 2016 r. wnioskowaliśmy do Ministra Środowiska o dopuszczenie urządzeń optycznych noktowizyjnych do wykonywania odstrzałów w rejonach występowania chorób zwierzyny oraz polowań redukcyjnych populacji zwierzyny łownej. Chodziło nam o możliwość zastosowania wyjątkowych środków w przypadku wystąpienia sytuacji wyjątkowej jaką jest choroba ASF - czytamy w komunikacie KZP-PTCh.
 
Niestety Ministerstwo Środowiska nie widzi zasadności wprowadzania takich zapisów oraz informuje, że przepisy dotyczące wykonywania polowań nie zakładają podczas polowań możliwości użycia urządzeń noktowizyjnych w inny sposób jak tylko do obserwacji.
 
Jak podsumowali przedstawiciel KZP-PTCh ”pozostaje nam zatem smutna konkluzja: obserwujmy dalej, jak się wirus rozprzestrzenia”.
 
O tym, że dziki nadal stanowią poważne zagrożenie w szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń świadczy liczba przypadków. W sumie mamy ich 198.
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA