Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG informuje, że ceny tuczników kolejny raz z rzędu pozostały bez zmian. Ustabilizowały się one na poziomie 1,19 euro za kg.
Sytuacja w Niemieckiej branży trzody chlewnej wciąż pogarsza się. Cena tuczników spadła tam do 1,19 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc) i nie widać perspektyw na poprawę.
Ceny tuczników na europejskim rynku różnią się w poszczególnych krajach. W Niemczech notowania żywca utrzymują się bez zmian od trzech tygodni mimo pogarszającej się sytuacji w tym kraju.
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) jest już notowany w dwóch regionach w Brandenburgii i w Saksonii.
Do tego dochodzą kłopoty z koronawirusem wśród pracowników rzeźni, które ograniczają możliwości ubojowe niemieckich przetwórni.
Afrykański pomór świń (ASF) coraz mocniej rozprzestrzenia się na terytorium Niemiec. Do końca pierwszego tygodnia grudnia potwierdzono tam 240 przypadków choroby u dzików. Wirus ASF w Niemczech rozprzestrzenia się...
Ostatnio kolejna rzeźnia Tönnies w miejscowości Weißenfels musiała ograniczyć uboje z powodu koronawirusa wykrytego wśród załogi – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Niemieckie zakłady planują odbiory i uboje zwierząt w okresie przedświątecznym, miedzy świątecznym i po Nowym Roku. Będzie to spory problem, ponieważ większość pracowników pochodzących z Europy Centralnej wyjeżdża na święta do swoich krajów.
Nadwyżka tuczników czekających na ubój, a ich liczba wzrosła do 650 tys. sztuk. Nie wpłynęło to jednak na niemiecką ceną. W notowaniach dużej giełdy z 9 grudnia notowania żywca utrzymały się na poziomie 1,19 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę jest to około 5,28 zł.
W Hiszpanii i Francji ceny spadły odpowiednio o 3 i 1 cent, a w Danii wzrosły o 2 centy. W pozostałych krajach notowania świń pozostały na poziomie z poprzedniego tygodnia.
Polscy producenci otrzymywali nieco wyższe stawki za odstawione zwierzęta, ponieważ mniejsze zakłady ubojowe próbują zaopatrzyć się w surowiec przed świętami.
Jednak według ekspertów POLPIG w najbliższym czasie nie należy spodziewać się dużych zmian w cennikach zakładów. Żywca krajowego jest dużo na rynku, a do tego dochodzą świnie importowane z Niemiec.
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ