Niemcy chcą utworzyć korytarz chroniący przed ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
07-07-2021,9:50 Aktualizacja: 07-07-2021,9:43
A A A
Wzdłuż granicy polsko-niemieckiej ma powstać korytarz ochronny. Jego zadaniem będzie ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w przygranicznych rejonach Niemiec. 
 
Zespół kryzysowy do walki z ASF w Brandenburgii podjął decyzję o budowie korytarza ochronnego wzdłuż granicy z Polską – informuje portal 3trzy3.pl.
 
Jak podkreśliła Anna Heyer-Stuffer szefowa zespołu kryzysowego, sekretarz stanu ds. ochrony konsumentów, budowa korytarza ochronnego wzdłuż Odry i Nysy jest niezbędna, aby zapobiec dalszemu przemieszczaniu się zarażonych dzików z Polski.
 
Komisja Europejska, ASF, obszary ASF, obszar objęty ograniczeniami, trzoda chlewna, ognisko ASF, wirus ASF

ASF. Są już nowe obszary i 12 ognisko choroby

Komisja Europejska wydała nowe rozporządzenie wyznaczające obszary ASF w Polsce. Znamy ich zasięg. Przypominamy, że obszar objęty ograniczeniami I (dawniejsza strefa żółta) jest oznaczony kolorem niebieskim. Obszar objęty ograniczeniami II...
Wirus w zachodniej części Polski rozprzestrzenia się dynamicznie. Jego obecność jest również coraz częściej potwierdzana na obszarach graniczących z Brandenburgią.
 
Przeprowadzone konsultacje rządu federalnego z Polską w sprawie ustanowienia skutecznej bariery bezpośrednio na granicy nie przyniosły pożądanych skutków. 
 
Zdaniem Heyer-Stuffer ogrodzenie utworzone wzdłuż granicy nie zapewnia wystarczającego zabezpieczenia, ponieważ ciągle odnajdywane są nowe zwłoki dzików z ASF i to na obszarach, które nie były wcześniej dotknięte tą chorobą.
 
W planach jest zbudowanie drugiego ogrodzenia wzdłuż istniejących dróg i ścieżek oraz z uwzględnieniem rezerwatów przyrody. Korytarz ochronny ma mieć co najmniej 500 metrów szerokości. 
 
W tym pasie populacja dzików ma być zredukowana do minimum. Będą tam również prowadzone intensywne poszukiwania zwłok, a okoliczne gospodarstwa utrzymujące trzodę chlewną monitorowane. 
 
Część finansów przeznaczonych na budowę strefy ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej. Model finansowania oparty na solidarności jest opracowywany przez wszystkie kraje związkowe.
 
W Brandenburgii do 1 lipca potwierdzono 1196 przypadków ASF u dzików. W regionie Spree-Neiße odnotowano 96 przypadków, w Oder-Spree 627 przypadków, w Märkisch-Oderland 261 przypadków, w Dahme-Spreewald 76 przypadków, w Frankfurcie nad Odrą 136 przypadków ASF.
 
  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA