Afrykański pomór świń (ASF) oraz powstrzymanie choroby przed rozprzestrzenianiem się na Bałkanach był głównym tematem spotkania online. Uczestniczyli w nim przedstawiciele państw bałkańskich oraz FAO i Komisji Europejskiej.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zorganizowała spotkanie internetowe z krajami bałkańskimi. Głównym tematem były problemy dotyczące afrykańskiego pomoru świń (ASF).
W konferencji online wzięli udział przedstawiciele z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Serbii, a także przedstawiciele odpowiednich podmiotów międzynarodowych, takich jak Komisji Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) oraz krajów sąsiednich.
Głównym tematem spotkania było ryzyko rozprzestrzeniania się ASF na Bałkanach oraz możliwości jego zminimalizowania.
Eksperci opowiedzieli o ochronie dzików, odstrzale sanitarnym oraz zachowaniu zasad bioasekuracji podczas polowań.
Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce wzrosła do 103. W sumie znajdowało się w nich 56 991 świń, które zostały zabite. Liczba ognisk ASF w 2020 roku jest obecnie zalewie o 6 mniejsza niż w rekordowym pod tym względem 2018 r.,...
Było to drugie tego typu spotkanie zwołujące służby weterynaryjne z Bałkanów w celu przedstawienia inicjatyw FAO i uzyskania informacji zwrotnej na temat przyszłej koordynacji i działań – informuje portal euromeatnews.com. W planach jest organizowanie takich konferencji co trzy miesiące.
- Szczególnie ważne jest utrzymywanie kontaktu z naszymi państwami członkowskimi i partnerami, zwłaszcza w tych trudnych czasach - powiedział Daniel Beltrán-Alcrudo, specjalista ds. zdrowia zwierząt w FAO.
Spotkanie odbyło się zaledwie kilka tygodni po wykryciu ASF u dzików w Niemczech.
FAO przedstawiło obecne i planowane działania związane z badaniem terenów łowieckich, ze szczególnym uwzględnieniem ich bezpieczeństwa biologicznego, zgłaszania martwych dzików za pośrednictwem aplikacji iMammalia oraz szkolenia myśliwych w zakresie ASF.
- Sposób, w jaki działamy, stał się poważnym wyzwaniem ze względu na Covid-19, ale każdy kryzys stanowi również okazję do innowacji w naszej pracy - powiedział Mark Hovari, ekspert z FAO.
-
Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ