Hodowcy świń w strefie czerwonej powinni otrzymać wsparcie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-07-2024,15:00 Aktualizacja: 18-07-2024,14:18
A A A

Liczba ognisk ASF w Polsce w ostatnich dniach rośnie lawinowo. Do tej pory potwierdzono już 22 gospodarstwa, do których dostał się wirus.

Ogniska ASF u świń powodują, że coraz więcej gospodarstw trzodowych zostaje objętych strefą czerwoną czyli obszarem objętym ograniczeniami III.

W strefie czerwonej znajdują się również te gospodarstwa, które przestrzegają zasad bioasekuracji i nie miały żadnego wpływu na wybuch w ich pobliżu ogniska ASF.

– Rolnicy działający w strefach czerwonych ponoszą znaczne straty finansowe z powodu ograniczeń w handlu i niższych cen skupu sięgających kilkudziesięciu groszy do 1 kilograma – mówi prezes KZP-PTCH POLPIG Aleksander Dargiewicz dodając:

asf, ognisko asf u świń, hodowcy świń, wirus asf, afrykański pomór świń, trzoda chlewna, asf w Wielkopolsce

Nie ma dnia bez ogniska ASF u świń. Wybuchło 22

Ogniska ASF u świń w ostatnim tygodniu są stwierdzane niemal każdego dnia. Ich liczba wzrosła do 22. Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o nowym ognisku ASF u świń. Wybuchło ono w województwie wielkopolskim. Ognisko ASF...

– Produkcja świń w strefach czerwonych może prowadzić do bankructw, destabilizacji lokalnej produkcji oraz negatywnie oddziaływać na społeczności wiejskie.

Rząd, zdaniem hodowców świń, powinien rozważyć przywrócenie wsparcia tych producentów, którzy znaleźli się w takiej sytuacji, rekompensatami do pełnej ceny rynkowej.

Konieczne jest także niezwłoczne znoszenie stref czerwonych w rejonach, gdzie presja wirusa ASF uległa zmniejszeniu.

– Rekompensaty pomogą wyrównać szanse rynkowe między rolnikami z różnych stref ASF, co jest istotne dla utrzymania zdrowych zasad konkurencyjności na krajowym rynku – podkreśla Aleksander Dargiewicz dodając:

– Wsparcie finansowe może dodatkowo zmobilizować rolników do przestrzegania restrykcyjnych zasad bioasekuracji, co jest niezbędne do zwalczania i ograniczania rozprzestrzeniania się ASF.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA