Hodowcy muszą przygotować plan bezpieczeństwa biologicznego
Szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń obowiązują w krajach członkowskich Unii Europejskiej od 21 kwietnia.
Środki te zostały ustanowione rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. Mają być stosowane przez państwa członkowskie dotknięte tą chorobą, na których terytorium występują I, II lub III obszar objęty ograniczeniami.
Rozporządzenie to nie dotyczy okresu przejściowego. Mimo to główny lekarz weterynarii przekazał do terenowych organów Inspekcji Weterynaryjnej wytyczne, które dotyczą praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie
ASF. Będą nowe kolory i nazwy stref występowania pomoru
Hodowcy muszą sporządzić plan
Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG informuje, że w pierwszej fazie tj. do 31 października 2021 r. w gospodarstwach utrzymujących świnie, w których pracuje minimum jedna osoba z zewnątrz, musi zostać zatwierdzony tzw. "Plan bezpieczeństwa biologicznego".
Plan ten zostaje zatwierdzony przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii. W swoich założeniach ma on uwzględniać profil gospodarstwa i ustawodawstwo krajowe.
Zatwierdzony "Plan bezpieczeństwa biologicznego" będzie składową częścią kontroli spełnienia zasad bioasekuracji.
Do końca tego roku plany te powinny zostać również sporządzone w podmiotach, które nie zatrudniają dodatkowych pracowników spoza gospodarstw.
Chiny mają nowy plan na walkę z ASF
Kontrole PLW lub urzędowych lekarzy weterynarii w gospodarstwach będą prowadzone z odpowiednią częstotliwością w zależności od obszarów zagrożenia.
Kontrole IW w gospodarstwach
W obszarach objętym ograniczeniami I i II będą się one odbywać dwa razy do roku w odstępach minimum 4 miesięcy.
"Kontrola sprawdzająca w przypadku wykrytych uchybień może być zaliczona do wymogu częstotliwości wizyt, jeśli odbywała się z uwzględnieniem nakazanego interwału czasowego" czytamy w wytycznych GLW.
W obszarze objętym ograniczeniami III kontrola będzie się odbywała 4 razy w roku w ostępach 3 miesięcznych. Ich liczba może być zmniejszona do 2 rocznie, jeśli ostatnia potwierdziła spełnienie wymagań bioasekuracji oraz prowadzony jest monitoring i nadzór choroby określony przepisami.
Pismo Sekretarza Stanu Szymona Giżyńskiego znajdziesz TUTAJ
Wytyczne głównego lekarza weterynarii znajdziesz TUTAJ
- Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ