Hodowca nadal będzie płacił za świadectwa zdrowia

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2015,11:20 Aktualizacja: 18-05-2015,11:59
A A A

Finansowanie wszystkich kosztów wystawiania świadectw zdrowia dla świń w obrocie krajowym z budżetu Inspekcji Weterynaryjnej nie jest możliwe - poinformował resort rolnictwa.

Pod koniec kwietnia pisaliśmy, że Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra rolnictwa w sprawie opłat za świadectwa zdrowia.

"Hodowcy i producenci świń ponoszą nadmierne i zbędne koszty opłat za wystawianie świadectw zdrowia przez urzędowych lekarzy weterynarii wraz z kosztami dojazdu" - stwierdził rolniczy samorząd.

Rolnicy nie powinni ponosić opłat za świadectwa zdrowia

- Hodowcy i producenci świń ponoszą nadmierne i zbędne koszty opłat za wystawianie świadectw zdrowia przez urzędowych lekarzy weterynarii wraz z kosztami dojazdu – przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych w wystąpieniu do ministra rolnictwa....
Za niezgodny z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt uznano punkt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego u świń mówiący o opłatach za świadectwa.

"Należałoby go zmienić tak, aby wynagrodzenia dla lekarzy weterynarii za wystawienie świadectw zdrowia dla świń w obrocie krajowym pokrywane były z budżetu inspekcji weterynaryjnej" - zaapelowała KRIR.

W odpowiedzi Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa zaznaczył, że od pobierania opłat za przeprowadzenie kontroli zwierząt Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej nie przewiduje odstępstw.

- Zmiana przedmiotowego rozporządzenia umożliwiająca finansowanie wszystkich kosztów wystawiania świadectw zdrowia dla świń w obrocie krajowym z budżetu Inspekcji Weterynaryjnej nie jest możliwa - jednoznacznie stwierdza wiceszef resortu.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2025

Hoduj z głową świnie:

-Okiem doradcy - sucha dezynfekcja

-Świeże powietrze to podstawa

-Zamiast powiększać stado, zwiększyli dobrostan

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2025

Hoduj z głową bydło:

-Programowanie życia cieląt

-Jak zmodernizować oborę pod robota?

-Lepszy dobrostan to większy zysk

PRENUMERATA