Forum hodowców i producentów trzody chlewnej
W Przysieku koło Torunia odbyło się Pierwsze Forum Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Kujaw i Pomorza.
Rolnicy z woj. kujawsko-pomorskiego spotkali się 6 listopada w Przysieku koło Torunia i wysłuchali wystąpień specjalistów z dziedziny hodowli trzody chlewnej.
O profilaktyce i ochronie zdrowia w stadach podstawowych świń opowiedział prof. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
-Aby hodowcy zwiększyli opłacalność produkcji muszą dążyć do poprawy wskaźników rozrodu loch. Liczba prosiąt urodzonych w miocie powinna wynosić przynajmniej 15 sztuk, z czego 13 żywo urodzonych, a skuteczność inseminacji osiągnąć poziom przynajmniej 90 proc. Ważne jest także ograniczenie strat przy odchowie prosiąt – tłumaczył prof. Zygmunt Pejsak.
Według kalkulacji profesora przy stadzie podstawowym 200 loch wzrost upadków na tuczarni o 1 proc. zmniejsza przychód hodowcy o 24 tys. zł rocznie.
Prof. Roman Kołacz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę m.in. na rolę światła w poprawie wyników produkcyjnych loch.
-Badania potwierdzają, że skrócenie dnia świetlnego dla loch z 16 do 8 godz. wpływa na spadek ich mleczność o prawie 1,5 kg w 15 dniu laktacji, co negatywnie wpłynęło na odchów prosiąt – tłumaczył prof. Roman Kołacz.
Monika Drążek z Banku BGŻ BNP Paribas przedstawi analizę ekonomiczną rynku trzody chlewnej. Podkreśliła, że dalszy rozwój sektora w Polsce jest utrudniony przez ograniczenia w handlu. W tej sytuacji duże znaczenie mają rozmowy z władzami Chin, Korei czy Japonii, które umożliwiły by wznowienie importu wieprzowiny do tych państw.
Więcej na temat tuczarni będzie można przeczytać w Hoduj z Głową Świnie nr 6/2015. Zaprenumeruj