ASF na Dominikanie stanowi potencjalne zagrożenie dla przemysłu trzody chlewnej w całych Amerykach, od Kanady na północy, aż po południowy kraniec Chile. Oficjalnie dominikańskie władze nie podają informacji dotyczących faktycznej liczby ognisk ASF.
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) został potwierdzony na Dominikanie w połowie ubiegłego roku. Jednak od kiedy kraj ten sam wykonuje testy w kierunku tej choroby brak jest oficjalnych statystyk.
Dominikana od połowy stycznia 2022 r. samodzielnie wykonuje testy wykrywające wirusa ASF. Wcześniej pobrane od świń próbki, jak podaje pigprogress.net, były wysyłane do laboratorium w Stanach Zjednoczonych.
Od momentu tych zmian, żadne dalsze informacje na temat ASF nie zostały zgłoszone do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Według oficjalnych danych ostatnio obecność wirusa ASF została potwierdzony na Dominikanie 5 grudnia 2021 r.
Rząd Filipin wspiera odbudowę pogłowia trzody chlewnej, które zostało mocno ograniczone w wyniku afrykańskiego pomoru świń (ASF). W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba świń wzrosła tam o około 700 tys. sztuk. Filipiny wprowadziły...
Od tego czasu strona internetowa dominikańskiego ministerstwa rolnictwa nie podaje informacji na temat tej choroby.
Wiadomo jednak jak ASF zachowuje się w innych częściach świata, gdzie rozprzestrzenia się dość szybko i po kilku tygodniach, czasem kilku miesiącach, jest już potwierdzany na dużej części obszarów danego kraju.
Choroba szybciej jest roznoszona w państwach, gdzie poziom bioasekuracji jest niski, tak jak miało to miejsce w Chinach, Wietnamie, na Filipinach, w Rumunii oraz w Rosji.
Według zdobytej wcześniej wiedzy można spodziewać się, że wirus nie zniknął z Dominikany. Potwierdzają to lokalni producenci z prowincji Hato Mayor, którzy w rozmowie z mediami potwierdzają, że na początku lutego stracili wiele świń. Ich zdaniem upadki zwierząt były wynikiem ASF. Jednak tamtejsze władze dementują te informacje.
W dominikańskiej gazecie Listin Diario, 9 lutego głos w tej sprawie zabrał Luis Brache, prezes dominikańskiej organizacji producentów trzody chlewnej Adogranja. Potwierdził, że wirus ASF wciąż zabija świnie na większych i mniejszych fermach.
Choroba może rozprzestrzeniać się stosunkowo niezauważalnie w Republice Dominikańskiej. Jednak główne zagrożenie stanowi fakt, że ASF jest potencjalnym zagrożeniem dla produkcji trzody chlewnej w USA, Brazylii, Kanadzie, Chile czy Meksyku.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ