Dlaczego ceny tuczników w tym roku jesienią nie maleją?
Ceny tuczników niemal każdego roku jesienią maleją. W tym roku jest jednak inaczej. Żywiec wieprzowy w wielu krajach wciąż jest drogi.
Notowania tuczników według ISN w Holandii, jak donosi Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, pozostają bez zmian od 10 tygodni.
Żywiec wieprzowy jest wciąż drogi w Niemczech i Austrii, gdzie jego wartość pozostaje niezmienna od 8 tygodni.
Ceny tuczników w Danii zamiast maleć rosną i to od 4 tygodni. Wpływają na to większe zamówienia eksportowe.
Martwe dziki znalezione w Danii były zarażone ASF?
Tuczniki w Danii w ostatnim tygodniu, jak podaje KZP-PTCH, podrożały o 2,7 centów za kilogram w wadze bitej ciepłej do poziomu 12,80 DKK za kg wbc. W przeliczeniu na złotówki jest to około 7,29 zł/kg.
Cena tuczników w ostatnim tygodniu zmalała jedynie w Hiszpanii oraz we Francji do poziomu odpowiednio 1,42 euro za kg żywca (około 6,06 zł/kg) oraz 1,68 euro za kg tuszy 56% mięsa chudego.
Ceny świń w Niemczech są stabilne. Zwiększona podaż żywa wieprzowego bez problemów jest zagospodarowana przez zakłady ubojowe.
Tuczniki w dniu 23 października kosztowały tam ponownie 1,85 euro za kg w wadze bitej ciepłej tj. około 7,89 zł/kg w przeliczeniu na polską walutę.
ASF. Badanie próbek krwi na obecność wirusa będzie przebiegać sprawniej
Ceny tuczników w Chinach przestały rosnąć. Tamtejsze zakłady mięsne za kilogram żywca w przeliczeniu na polską walutę płaciły już niemal 20 złotych.
KZP-PTCH informuje, że zatrzymanie wzrostu cen tuczników w Chinach ma związek z redukcją cła na mięso wieprzowe ze Stanów Zjednoczonych.
Chiński defizyt wieprzowiny jest jednak na tyle duży, że w najbliższym czasie unijny eksport tego mięsa na tamtejszy rynek nie powinien zanotować spadków.
I to właśnie chiński popyt na wieprzowinę stworzył tę nietypową sytuację cenową na światowym rynku trzody chlewnej.
- Więcej informacji dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ