Ceny tuczników w Polsce bez większych zmian. A w Europie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
30-06-2017,7:50 Aktualizacja: 30-06-2017,7:55
A A A
Żywiec wieprzowy w Polsce w bieżącym tygodniu utrzymał cenę zbliżoną do tej sprzed tygodnia. Według notowań Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej cena za duże partie tuczników wynosi 5,90 zł za kilogram żywca i jest o 1 grosz niższa.
 
Ceny żywca wieprzowego na południu Europy spada. Rynek wieprzowiny jest zbilansowany za wyjątkiem Hiszpanii, gdzie zaznaczył się sezonowy wzrost cen o 1,6 centa za kilogram wagi bitej ciepłej.
 
Przyrosty zwierząt w południowej części Europy są ograniczone w wyników przechodzących tam fali upałów, czego skutkiem jest mniejsza liczba świń oferowanych na sprzedaż. Dodatkowo odwiedzający Hiszpanię turyści zwiększają konsumpcję wieprzowiny. 
 
ASF, 41 ognisko, trzoda chlewna

ASF - czterdzieste pierwsze ognisko choroby potwierdzone

Afrykański pomór świń został potwierdzony w gospodarstwie, w którym utrzymywano 29 świń. Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu czterdziestego pierwszego ogniska ASF u świń w Polsce.   Ognisko afrykańskiego...
Z kolei w krajach Europy Środkowej i Północnej mamy do czynienia ze zrównoważonym rynkiem i niezbyt ożywionym popytem na ten rodzaj mięsa.
 
W Niemczech w notowaniach z 28 czerwca br. cena wieprzowiny utrzymała się na tym samym poziomie jak sprzed tygodnia i wynosi 1,81 euro za kilogram. W przeliczeniu na polską walutę daje to około 7,69 zł za kilogram.
 
W Stanach Zjednoczonych w dniu 23 czerwca br. tuczniki kosztowały prawie 90 centów za funt. Cenę winduje duży popyt oraz mała podaż żywca. 
 
Wyręby podstawowe kosztowały 1,01 dolara za funt (około 3,75 zł), dzięki czemu zarówno ubojnie jak i przetwórcy generują zysk. 
 
Eksport wieprzowiny z USA do Chin za pierwsze 4 miesiące wyniósł 13,5 tys. ton i był o 35,8 proc. mniejszy niż przed rokiem. Świadczy to o tym, że amerykańscy eksporterzy znaleźli inne rynki zbytu na swoją wieprzowinę i proces wypierania Niemiec z rynku chińskiego nie jest tak intensywny.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA