Ceny tuczników stabilizują się
Popyt na żywiec wieprzowy na początku bieżącego tygodnia pozostaje na wysokim poziomie. Z kolei niska podaż przynosi wzrost oczekiwań producentów świń co do dalszych podwyżek.
– Dodatkowym impulsem do dalszego wzrostu cen jest powiększanie zapasów i przygotowanie do sezonu grillowego oraz wyraźnie lepszy popyt na wieprzowinę pochodzący z krajów trzecich – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Ceny tuczników VEZG w Niemczech w ostatnią środę 21 lutego nie zostały zmienione i pozostały na wysokości 2,15 euro za kg (wbc). Notowania w krajach unijnych również się stabilizują.
Agrotech 2024 w Targach Kielce od 8 marca
– Problemem jest czas potrzebny na przełożenie wzrostu cen surowca na handel wieprzowiną i wynegocjowanie nowych warunków z detalistami. Niewykluczone, że najbliższe tygodnie przyniosą jednak dalsze wzrosty cen skupu w krajach unijnych – podkreśla Dargiewicz.
Ceny mogą rosnąć z uwagi m.in. na fakt, że pogłowie świń w Unii Europejskiej, według danych Eurostatu, spadło o 0,6% rok do roku.
Rentowność produkcji w ubiegłym roku przyniosła jednak wzrost unijnego pogłowia macior o 1,7% w porównaniu do 2022 r.
Pogłowie loch wzrosło w krajach produkujących najwięcej wieprzowiny, w tym w Polsce (+11,9%), Hiszpanii (+5,4%), Holandii (+3,0%) i Danii (+1,1). Spadki wystąpiły natomiast we Francji, Belgii i Włoszech.
Większa podaż żywca do uboju może zaznaczyć się w drugiej połowie 2024 r. co może mieć wpływ na pojawienie się większej presji na ceny skupu żywca wieprzowego.
– Na krajowym rynku ceny tuczników zbliżają się do warunków cenowych w Niemczech. W przeliczeniu na złotówki cena VEZG wynosi 9,27 zł/kg kl E. Niektóre polskie skupy oferują ceny powyżej 9,20 zł/ kg kl. E – mówi Aleksander Dargiewicz.