Bruksela zatwierdziła plan pomocy dla hodowców świń. Wnioski już od 15 lutego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-02-2022,12:30 Aktualizacja: 02-02-2022,12:36
A A A

Komisja Europejska zaakceptowała polski program pomocy dla producentów trzody. To 1000 zł na utrzymanie loch, jeśli rolnik zgłosi urodzenie prosiąt - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Polityk zaznaczył na konferencji prasowej, że w pierwotnym rozporządzeniu przewidywana była możliwość składania wniosków w kwietniu, ale wsłuchując się w głosy rolników, rozporządzenie zostało zmodyfikowane i wnioski można składać już od 15 lutego do 30 kwietnia.

tucz kontraktowy, UOKIK, Tomasz Chróstny, wsparcie dla hodowców świń, walka z asf w Polsce

Organizatorzy tuczu kontraktowego pod lupą UOKiK

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające po sygnałach, jakoby organizatorzy tuczu kontraktowego żądali od rolników przekazania im rekompensat, otrzymanych od rządu z tytułu walki z ASF, lub odpowiedniego obniżenia cen sprzedaży. Jak...

Chodzi o prosięta urodzone od 15 listopada ub.r. do 31 marca br. Pomoc będzie przysługiwać do stada zarejestrowanego na 15 listopada 2021 r.

Kowalczyk wyjaśnił, że to pomoc, która ma zachęcić rolników do utrzymania hodowli trzody chlewnej w tym trudnym okresie niskich cen skupu żywca poniżej kosztów produkcji. - Okres pomocy jest do końca marca, ale jeżeli nadal cena będzie się utrzymywać na tak niskim poziomie, to będziemy rozważać jej przedłużenie - podkreślił szef resortu.

Obecny na konferencji wiceminister Ryszard Bartosik poinformował, że formularze dotyczące pomocy znajdą się na stronie ARiMR. Wnioski można składać osobiście do biur powiatowych Agencji, pocztą czy za pomocą e-puap.

Pomoc będzie wypłacana do 30 czerwca 2022 r.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

     

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA