ASF szerzy się w Wietnamie. Zabito już ponad 6,5 tysiąca świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-03-2019,10:00 Aktualizacja: 20-03-2019,9:19
A A A

Afrykański pomór świń bardzo szybko rozprzestrzenia w Wietnamie. Do 11 marca wykryto tam 79 ognisk choroby. W związku z chorobą do tego czasu zabitych zostało ponad 6,5 tysiąca świń.

Afrykański pomór świń został na początku wykryty w prowincjach Ha Noi i Ha Nam, a do szóstego marca dotknął w sumie sześć prowincji. Są to  Hung Yen, Thai Binh w której odnotowano niemal połowę z wszystkich występujących ognisk, Hai Phong oraz Thanh Hoa.

Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), jak podaje portal 3trzy3, potwierdził obecność ASF w kolejnych 7 prowincjach.

Klasyczny pomór świń, CSF, Japonia, trzoda chlewna

Świnie masowo wybijane w Japonii z powodu pomoru

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt OIE oraz ministerstwo rolnictwa Japonii potwierdziły występowanie klasycznego pomoru świń w Japonii w 10 gospodarstwach zajmujących się hodowlą trzody chlewnej. Klasyczny pomór świń (CSF), jak podaje...

OIE poinformowała, że od pierwszego ogniska odnotowanego w lutym, w Wietnamie zabitych zostało w sumie 6 670 świń w 10 prowincjach. Są to zwierzęta, które były zainfekowane jak i zdrowe, które zostały ubite w celu zapobiegania dalszego rozprzestrzeniania się choroby.

Portal Pig Progress informuje, że do tej pory wirus atakuje głównie przyzagrodowe gospodarstwa. Chorobą dotknięte zostały również większe hodowle. Jedna z nich liczyła 1671 świń. Władze kraju podkreślają jednak, że żadna profesjonalna ferma nie odnotowała u siebie pomoru.

Wirus ASF jest obecny około 50 km od granicy z Laosem, co stanowi realne zagrożenie przedostania się choroby do kolejnego państwa.

Premier Wietnamu Nguyen Xuan Phuc, jak informuje portal Pig Progress, wezwał do podjęcia drastycznych środków w walce z rozprzestrzenianiem się ASF.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA