ASF - potwierdzono cztery kolejne ogniska choroby

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
21-08-2018,14:20 Aktualizacja: 21-08-2018,14:22
A A A
Główny lekarz weterynarii potwierdził dziś o wystąpieniu czterech nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej. W gospodarstwach, do których wdarł się wirus łącznie utrzymywano ponad 1,4 tys. świń.
 
Wirus ASF zaatakował gospodarstwa położone w woj. warmińsko-mazurskim, lubelskim oraz podkarpackim. Został on potwierdzony na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 17 sierpnia 2018 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
 
odstrzał dzików, ASF, wirus, podczas żniw

Odstrzał dzików podczas żniw. Skuteczny sposób walki z ASF

Skuteczną redukcję populacji dzików można prowadzić na wzór metody polowań wykorzystywanej w Niemczech. Polega ona między innymi na wykonywaniu spontanicznych polowań podczas żniw przy pracujących maszynach rolniczych.   Wirus...
Ognisko choroby nr 200 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1397 świń położonym w miejscowości Pochwałki w gminie Budry w powiecie węgorzewskim, w woj. warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
 
Ognisko ASF nr 201 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 18 świń położonym w miejscowości Stopki w gminie Sępopol w powiecie bartoszyckim w woj. warmińsko-mazurskim. Ognisko nr 202 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 4 świnie położonym w miejscowości Siennica Nadolna w gminie Krasnystaw w powiecie krasnostawskim w woj. lubelskim. 
 
Ostatnie potwierdzone ognisko nr 203 wystąpiło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie położonym w miejscowości Cieszanów w gminie Cieszanów w powiecie lubaczowskim w woj. podkarpackim. 
 
W powyższych gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby. Od początku wystąpienia ASF w Polsce główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie 203. ognisk choroby oraz 2680 przypadków u dzików.
 
  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA