ASF. Jak ochronić gospodarstwa przed wirusem?
Wraz ze wzrostem rozprzestrzeniania się ASF w populacji dzików na nowe rejony, ryzyko przeniesienia wirusa do stad trzody chlewnej będzie rosło.
Wirus jest dużym zagrożeniem dla gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, szczególnie w okresie od czerwca do października.
"Jednym z zasadniczych celów powinno być ograniczenie powstawania nowych stref niebieskich, które mają zasadniczy wpływ na uzyskiwanie przez rolników niższych cen skupu oraz utrudnienia w przemieszczeniu zwierząt" czytamy w komunikacie Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF, które obradowało na początku marca.
Wnioski z tego spotkania dotyczą wielu kwestii związanych z ASF-em, między innymi działań prowadzących do uwolnienia kraju od choroby.
- Ograniczenie powstawania nowych stref niebieskich zniesie utrudnienia dla hodowców świń
- W uprawach kukurydzy powinny być pasy dla myśliwych w celu prowadzenia odstrzału dzików
- Należy zwiększyć plany łowieckie celem ograniczenia populacji dzików
- W Polsce trzeba wyznaczyć rejony newralgiczne do walki z ASF u dzików
- Należy zmienić zasady otrzymywania odszkodowania za zlikwidowane stado z powodu ASF
Dlaczego ASF jest już w 10 województwach?
Czechy i Belgia przykładem
Porozumienie wnioskuje do służb państwowych o podjęcie działań, które mogą ograniczyć, a w konsekwencji wyeliminować występowanie ognisk ASF przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy.
ASF został w ten sposób zwalczony w populacji świń domowych w Czechach, Belgii, Estonii oraz na Węgrzech. System ten dotychczas sprawdza się również w Niemczech.
Zdaniem przedstawicieli Porozumienie, w Polsce można to osiągnąć ograniczających rozprzestrzenianie wirusa w populacji dzików przy jednoczesnym zachowaniu zasad bioasekuracji stad świń.
W uprawach kukurydzy należy zostawić pasy dla myśliwych powiązane z odszkodowaniem dla rolników z tytułu utraty części plonów.
Powielane powinny być dobre przykłady współpracy lokalnej między rolnikami, myśliwymi, Inspekcją Weterynaryjną i samorządami.
Zakaz wwozu wieprzowiny z Polski
Szkolenia i zachęta dla hodowców
Należy zwiększyć plany łowieckie celem ograniczenia populacji dzików z jednoczesnym intensywnym poszukiwaniem padłych sztuk z wykorzystaniem przeszkolonych psów.
W Polsce trzeba wyznaczyć rejony newralgiczne do walki z ASF u dzików w oparciu o układ dróg krajowych oraz korytarzy migracji tych zwierząt.
Należy zmienić zasady otrzymywania odszkodowania za zlikwidowane stado z powodu ASF, aby zachęcić rolników do współpracy zmierzającej do wyjaśnienia wszystkich okoliczności przeniknięcia wirusa do stada.
Warto prowadzić szkolenia online dla rolników, myśliwych i lekarzy weterynarii z zasad bioasekuracji i rozpoznawania pierwszych objawów ASF oraz wykorzystywania szybkich testów diagnostycznych.
Należy także propagować oraz wdrażać w gospodarstwach o intensywnej produkcji trzody chlewnej zasad bioasekuracji przygotowanych przez Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG oraz Inspekcję Weterynaryjną.
Sygnatariuszami Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF są:
- Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
- Związek Polskie Mięso
- Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej
- Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI
- Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS
Więcej informacji na temat ASF znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ