ASF. Drugie ognisko na Podkarpaciu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-07-2021,11:35 Aktualizacja: 04-07-2021,11:48
A A A

Ognisko afrykańskiego pomoru świń po raz drugi w tym roku zostało stwierdzone na Podkarpaciu. W sumie do 4 lipca Inspekcja Weterynaryjna poinformowała o 11 ogniskach tej choroby w Polsce.

Ognisko ASF stwierdzone na Podkarpaciu jest zarazem 9 stwierdzonym w tym roku.

Ognisko ASF nr 2021/9 było pierwotnym. Zostało one wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 27 świń (10 warchlaków, 15 tuczników, 2 lochy). Jest ono położone w miejscowości Zaborcze w gminie Przecław w powiecie mieleckim w woj. podkarpackim na obszarze objętym regionalizacją wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

  • Liczba ognisk ASF w 2021 roku wzrosła do 11
  • Najwięcej ognisk ASF tj. 3 stwierdzono w woj. łódzkim
  • Ogniska ASF w 2021 r. wybuchły w 7 województwach
  • W największym ognisku ASF w tym roku znajdowało się 15 938 świń
  • W 2020 r. do 4 lipca liczba ognisk ASF wynosiła 6

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

Ognisko ASF po 2 latach wybuchło na Podlasiu

Ognisko afrykańskiego pomoru świń zostało stwierdzone na Podlasiu w niewielkim stadzie świń. Informacje te zostały już oficjalnie potwierdzone. Jest to zarazem 10 ognisko w tym roku. Informacje o tym, że ASF u świń "wrócił" na...

Dwa razy więcej ognisk ASF w 2021 roku

Przypominamy, że Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła łącznie 11 ognisk tej choroby. 10. wyznaczono w gospodarstwie w miejscowości miejscowość Baciki Dalsze w woj. podlaskim, a 11. w gospodarstwie w miejscowość Prejłowo w woj. warmińsko-mazurskim.

W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Ogniska ASF w 2021 roku występują w 7 województwach tj. w lubuskim (1), wielkopolskim (2), łódzkim (3), warmińsko-mazurskim (1), podkarpackim (2), podlaskim (1) oraz lubelskim (1).

Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń w 2020 roku w tym samym czasie była niemal o połowę mniejsza. Wówczas było ich 6.

Inspekcja Weterynaryjna w ubiegłym roku do 3 lipca potwierdziła 2 ogniska w woj. wielkopolskim oraz po 1 w woj. lubuskim, lubelskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim.

Mapę obrazującą najnowsze ogniska i przypadki ASF znajdziesz TUTAJ

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA