ASF bardzo blisko miasta. Lekarz weterynarii apeluje do grzybiarzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2019,12:00 Aktualizacja: 24-08-2019,13:36
A A A

Wykryto pierwszy w okolicach Radomia przypadek afrykańskiego pomoru świń - nosicielem jest padły w Pionkach dzik - poinformował Grzegorz Zaborski, powiatowy lekarz weterynarii.

Zwierzę zostało znalezione na terenie dawnego zakładu Pronit. To pierwszy przypadek ASF w okolicach Radomia bowiem poprzednie stwierdzono w odległym o kilkadziesiąt kilometrów powiecie kozienickim.

asf w polsce, walka z asf w polsce, jan krzysztof ardanowski, odstrzał dzików, polski związek łowiecki

Ardanowski: myśliwi nie pomagają zwalczać ASF

- Wszystkie dotychczasowe analizy wskazują na to, że ASF przenoszony jest ze środowiska, w którym żyją dziki. Bez ich wybicia Polska nie poradzi sobie z chorobą - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Szef resortu zapewnił, że...

- Do tej pory byliśmy w tzw. strefie ochronnej, czyli otaczającej obszar, gdzie stwierdzono ASF. Teraz prawdopodobnie wjedziemy w tzw. strefę zagrożenia, która wiąże się z kolejnymi obostrzeniami dotyczącymi głównie producentów trzody chlewnej i obrotu zwierzętami - powiedział Zaborski.

Dodał, że przez najbliższe dni służby weterynaryjne wspólnie z myśliwymi, leśnikami i wojskiem będą przeszukiwać pobliskie tereny leśne i ich okolic, żeby znaleźć i usunąć inne ewentualne padłe dziki lub ich szczątki.

Powiatowy lekarz weterynarii w Radomiu zapowiedział, że rolnicy muszą liczyć się ze wzmożonymi kontrolami dotyczącymi przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania ASF. Zaborski zaapelował do grzybiarzy, by informowali służby weterynaryjne lub policję, jeśli natkną się na zwłoki zwierząt w lesie.

Wirus ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r. Według danych Inspekcji Weterynaryjnej w latach 2014-2018 z powodu wystąpienia ognisk ASF wypłacono rolnikom 14 mln zł odszkodowań, zlikwidowano ponad 43 tys. sztuk świń.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA