ASF atakuje ponownie. Potwierdzono kolejne pięć ognisk

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
12-08-2017,11:15 Aktualizacja: 12-08-2017,13:41
A A A
Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) zaatakował kolejne chlewnie w Polsce. Łącznie do uśpienia i utylizacji trafiło 227 świń.
 
Główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie pięciu nowych ognisk ASF. Wszystkie ogniska choroby odnotowano w woj. lubelskim.
 
Ognisko nr 71 stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 141 świń położonym w gminie Hanna w powiecie włodawskim w województwie lubelskim. 
 
Ognisko nr 72 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano jedną świnię, położonym w gminie Podedwórze w powiecie parczewskim w województwie lubelskim. 
 
program bioasekuracji, hodowla trzody chlewnej, świnie, asf, lekarze weterynarii

Inspektoraty weterynarii czekają. Hodowcy mogą składać oświadczenia

W poniedziałek będą dyżury w powiatowych inspektoratach weterynarii dla obszarów obowiązywania nowej edycji programu bioasekuracji - poinformował w piątek resort rolnictwa. Ma to ułatwić rolnikom hodującym świnie złożenie oświadczeń. Zgodnie...
Ognisko nr 73 wyznaczono, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 36 świń położonym w gminie Kąkolewnica w powiecie radzyńskim w województwie lubelskim. 
 
Trzy powyższe ogniska choroby wystąpiły w obszarze ochronnym (obszar określony w części I załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
Ognisko nr 74 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 21 świń położonym w gminie Biała Podlaska w powiecie bialskim w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
 
Ostatnie ognisko nr 75 potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń, położonym w gminie Sławatycze w powiecie bialskim w województwie lubelskim. Gospodarstwo podobnie jak w trzech pierwszych przypadkach jest położone w obszarze ochronnym.
 
Wszystkie powyższe ogniska choroby potwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF w Puławach.
 
W gospodarstwach wdrożono procedury związane z likwidacją choroby. Od początku wystąpienia ASF w Polsce potwierdzono 75 ognisk u trzody chlewnej oraz 437 przypadków u dzików.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA