88 świń w drugim ognisku ASF w Wielkopolsce
Główny lekarz weterynarii poinformował wczoraj (9 czerwca) o szczegółach wyznaczenia 2 ogniska ASF u świń w Polsce w 2022 r.
Ognisko ASF nr 2022/2 wyznaczono 7 czerwca 2022 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 88 świń (10 loch, 27 prosiąt, 51 tuczników).
Gospodarstwo jest położone w miejscowości Bieżyń w gminie Krzywiń w powiecie kościańskim w woj. wielkopolskim.
Gospodarstwo znajduje się na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.
Cena tuczników nie chce rosnąć. VEZG bez zmian
W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
Ogniska ASF w Wielkopolsce mocno zaniepokoiły hodowców i producentów trzody chlewnej, ale nie są zaskoczeniem.
- Powtarza się przecież ten sam od 8 lat scenariusz. W okresie od czerwca do października co roku obserwujemy wzrost nasilenia zakażeń ASF w chlewniach - komentuje tę sytuację Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
Zdaniem Związku, brak postępów w zwalczaniu u dzików, które są rezerwuarem wirusa, przekłada się na sytuację epizootyczną w populacji świń.
- Pozostaje nadzieja, że świadomi zagrożenia wielkopolscy producenci trzody chlewnej zabezpieczyli swoje stada, aby ograniczyć przenikanie wirusa do budynków inwentarskich - komentuje Dargiewicz.
Służby w Wielkopolsce do 2 czerwca potwierdziły także 234 ogniska ASF u dzików w tym województwie.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ