88 świń w drugim ognisku ASF w Wielkopolsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-06-2022,9:15 Aktualizacja: 10-06-2022,9:19
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował wczoraj (9 czerwca) o szczegółach wyznaczenia 2 ogniska ASF u świń w Polsce w 2022 r.

Ognisko ASF nr 2022/2 wyznaczono 7 czerwca 2022 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 88 świń (10 loch, 27 prosiąt, 51 tuczników).

Gospodarstwo jest położone w miejscowości Bieżyń w gminie Krzywiń w powiecie kościańskim w woj. wielkopolskim.

Gospodarstwo znajduje się na obszarze objętym ograniczeniami II wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Cena tuczników nie chce rosnąć. VEZG bez zmian

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG już od ponad miesiąca utrzymuje się na poziomie 1,80 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro z 8 czerwca wg NBP (4,5817), jest to 8,24 zł za kg wbc. Będzie ona obowiązywała do 15...

W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Ogniska ASF w Wielkopolsce mocno zaniepokoiły hodowców i producentów trzody chlewnej, ale nie są zaskoczeniem.

- Powtarza się przecież ten sam od 8 lat scenariusz. W okresie od czerwca do października co roku obserwujemy wzrost nasilenia zakażeń ASF w chlewniach - komentuje tę sytuację Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.

Zdaniem Związku, brak postępów w zwalczaniu u dzików, które są rezerwuarem wirusa, przekłada się na sytuację epizootyczną w populacji świń.

- Pozostaje nadzieja, że świadomi zagrożenia wielkopolscy producenci trzody chlewnej zabezpieczyli swoje stada, aby ograniczyć przenikanie wirusa do budynków inwentarskich - komentuje Dargiewicz.

Służby w Wielkopolsce do 2 czerwca potwierdziły także 234 ogniska ASF u dzików w tym województwie.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA