Dodatkowe wymagania weterynaryjne zawarte w projekcie rozporządzenia mają na celu zabezpieczenie gospodarstw przed chorobami zakaźnymi zwierząt oraz ograniczenie ich ewentualnego rozprzestrzenienia się z danego gospodarstwa na inne.
Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczący zwiększenia wymagań weterynaryjnych ma na celu zabezpieczenie gospodarstw przed chorobami zakaźnymi zwierząt oraz ograniczenie ich ewentualnego rozprzestrzenienia się z danego gospodarstwa na inne - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
Dodatkowe wymagania weterynaryjne, o których mowa w projekcje rozporządzenia polegają na prowadzeniu spisu wszystkich pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z gospodarstwa, w tym środków transportu do przewozu zwierząt, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, ściółki lub pasz.
Nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń pokazują, że nadal grozi nam niebezpieczeństwo przedostania się wirusa do stad świń domowych. Jedyną skuteczną bronią w walce z ASF jest szeroko rozumiana bioasekuracja. Szczególnie ważna jest...
Konieczne będzie również prowadzenie spisu wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane zwierzęta gospodarskie, a także zapewnienie, że narzędzia i sprzęt wykorzystywane do ich obsługi będą używane tylko w danym gospodarstwie.
Niezbędne będzie wyznaczenie miejsca do składowania zwłok padłych w gospodarstwie zwierząt.
Dodatkowo gospodarstwa wyposażone w śluzy dezynfekcyjne nie będą musiały korzystać z dodatkowych mat dezynfekcyjnych.
Ponadto w projekcie rozporządzenia doprecyzowano, że do obiektów budowlanych, w których są utrzymywane zwierzęta gospodarskie, nie mogą mieć dostępu zwierzęta domowe, czyli koty i psy, które mogą być źródłem przenoszenia chorób.
W celu zabezpieczenia gospodarstw głównie przed wprowadzeniem choroby zakaźnej zwierząt w projekcie wskazano również potrzebę przeprowadzania okresowej dezynsekcji i deratyzacji oraz w razie potrzeby dezynsekcji.