Zasady bioasekuracji będą zaostrzone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-02-2017,13:45 Aktualizacja: 03-02-2017,14:09
A A A
Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczący zwiększenia wymagań weterynaryjnych ma na celu zabezpieczenie gospodarstw przed chorobami zakaźnymi zwierząt oraz ograniczenie ich ewentualnego rozprzestrzenienia się z danego gospodarstwa na inne - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
 
Dodatkowe wymagania weterynaryjne, o których mowa w projekcje rozporządzenia polegają na prowadzeniu spisu wszystkich pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z gospodarstwa, w tym środków transportu do przewozu zwierząt, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, ściółki lub pasz.
 

Bioasekuracja skuteczną bronią w walce z ASF

Nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń pokazują, że nadal grozi nam niebezpieczeństwo przedostania się wirusa do stad świń domowych. Jedyną skuteczną bronią w walce z ASF jest szeroko rozumiana bioasekuracja. Szczególnie ważna jest...
Konieczne będzie również prowadzenie spisu wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane zwierzęta gospodarskie, a także zapewnienie, że narzędzia i sprzęt wykorzystywane do ich obsługi będą używane tylko w danym gospodarstwie. 
 
Niezbędne będzie wyznaczenie miejsca do składowania zwłok padłych w gospodarstwie zwierząt.
 
Dodatkowo gospodarstwa wyposażone w śluzy dezynfekcyjne nie będą musiały korzystać z dodatkowych mat dezynfekcyjnych.
 
 
 
Ponadto w projekcie rozporządzenia doprecyzowano, że do obiektów budowlanych, w których są utrzymywane zwierzęta gospodarskie, nie mogą mieć dostępu zwierzęta domowe, czyli koty i psy, które mogą być źródłem przenoszenia chorób.
 
W celu zabezpieczenia gospodarstw głównie przed wprowadzeniem choroby zakaźnej zwierząt w projekcie wskazano również potrzebę przeprowadzania okresowej dezynsekcji i deratyzacji oraz w razie potrzeby dezynsekcji.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA