Wścieklizna w Polsce. Mamy dwa nowe przypadki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-09-2021,9:25 Aktualizacja: 27-09-2021,18:23
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu dwóch przypadków wścieklizny u zwierząt 2021/56 oraz 2021/57 w 2021 roku. Oba zostały stwierdzone u padłych lisów.

Najnowsze przypadki wścieklizny zostały stwierdzone na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 15 oraz 17 września.

Przypadek wścieklizny nr 2021/56 stwierdzono 15 września w miejscowości Kochów w gminie Maciejowice w powiecie garwolińskim w woj. mazowieckim u padłego lisa.

wścieklizna, lisy, padłe zwierzęta, szczepienie psów, główny lekarz weterynarii,

Potwierdzono kolejne przypadki wścieklizny

Służby weterynaryjne poinformowały o kolejnych 4 przypadkach wścieklizny na terenie Polski. Choroba została potwierdzona u lisów oraz psa.   Wścieklizna u zwierząt została stwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych...

Przypadek wścieklizny nr 2021/57 stwierdzono 17 września w miejscowości Rębków w gminie Garwolin w powiecie garwolińskim w woj. mazowieckim u padłego lisa.

GLW informuje, że zostały wdrożone środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.

GLW przypomina, że w Polsce obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić te zwierzęta przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez nie 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

GLW zachęca także do szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie.

Zestawienie dotyczące stwierdzonych przypadków wścieklizny w Polsce w 2021 r. znajdziesz TUTAJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA