Potwierdzono kolejne przypadki wścieklizny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
15-09-2021,11:45 Aktualizacja: 15-09-2021,11:23
A A A
Służby weterynaryjne poinformowały o kolejnych 4 przypadkach wścieklizny na terenie Polski. Choroba została potwierdzona u lisów oraz psa.
 
Wścieklizna u zwierząt została stwierdzona na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 3 oraz 7 września 2021 r. Tym samym w Polsce w bieżącym roku odnotowano 55 przypadków tej choroby.
 
Przypadek wścieklizny nr 52 w 2021 r. stwierdzono 3 września w miejscowości Pogorzel Warszawska w gminie Celestynów w powiecie otwockim w woj. mazowieckim. Chorobę wykryto u padłego lisa.
 
urzędowi lekarze weterynarii. MRiRW, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna

Lekarze weterynarii bliżej porozumienia z ministerstwem

W ministerstwie rolnictwa odbyło się ważne spotkanie na temat systemu wynagradzania lekarzy weterynarii za czynności wykonywane z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii oraz pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. W resorcie stawili...
Przypadek wścieklizny nr 53 potwierdzono 3 września również u padłego lisa, którego zwłoki znaleziono w miejscowości Kruszówiec w gminie Wiązowna w powiecie otwockim w woj. mazowieckim.
 
Przypadek choroby nr 54 także stwierdzono 3 września na terenie miasta stołecznego Warszawy Dzielnica Wawer w woj. mazowieckim. Choroba została potwierdzona u lisa, który został poddany eutanazji.
 
Ostatni przypadek wścieklizny nr 55 potwierdzono 7 września w miejscowości Brzustów w gminie Garbatka-Letnisko w powiecie kozienickim w woj. mazowieckim u psa, który został poddany eutanazji.
 
Służby weterynaryjne wdrożyły środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania tej choroby.
 
Od początku roku wścieklizna została potwierdzona u 50 lisów, żbika, jenota, psa, sarny oraz kota, a najwięcej przypadków wystąpiło w powiecie otwockim. 
 
Główny lekarz weterynarii przypomina, że zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. 
 
Zwierzęta te powinny być zaszczepione przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. 
 
Służby weterynaryjne zachęcają do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA