Przypadki wścieklizny u martwych lisów zostały potwierdzone w woj. mazowieckim. W związku z rozprzestrzenianiem się choroby, główny lekarz weterynarii przypomina o szczepieniu psów przeciwko wściekliźnie.
Główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu wścieklizny u zwierząt dzikich. Trzy przypadki choroby wystąpiły w marcu bieżącego roku u lisów.
Przypadki wścieklizny nr 6, 7 i 8 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet-PIB w Puławach w dniach 19 oraz 26 marca 2021 r.
Przypadek nr 6 potwierdzono u padłego lisa, którego zwłoki znaleziono w miejscowości Dębe Wielkie w gminie Dębe Wielkie w powiecie mińskim w woj. mazowieckim.
Kolejny przypadek wścieklizny nr 7 stwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Malcanów w gminie Wiązowna w powiecie otwockim w woj. mazowieckim.
W pierwszym kwartale bieżącego roku do Izraela trafiło ponad 207 tys. cieląt i jagniąt. Tym samym odnotowano wzrost importu żywca o 51%. Izraelski import cieląt i jagniąt w okresie styczeń-marzec 2021 r. był wyższy niż w tym samym okresie...
Przypadek choroby nr 8 potwierdzono u padłego lisa znalezionego w miejscowości Zabieżki w gminie Celestynów w powiecie otwockim w woj. mazowieckim.
W bieżącym roku służby weterynaryjne potwierdziły wystąpienie pięciu przypadków wścieklizny. Trzy z nich u lisów z woj. mazowieckiego, jeden u lisa z woj. podkarpackiego oraz jeden u żbika z woj. podkarpackiego.
W związku z wykrytymi przypadkami choroby wprowadzono środki przewidziane w przypadku wystąpienia wścieklizny, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2005 r. w sprawie zwalczania wścieklizny.
Wokół miejsc znalezienia padłych zwierząt wyznaczono obszary zagrożone chorobą.
Główny lekarz weterynarii przypomina, że na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
Właściciele czworonogów mają obowiązek zaszczepić je przeciwko tej chorobie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Służby weterynaryjne zachęcają też do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.